Waris Dirie vie, o čom hovorí. Najhoršiu formu obriezky podstúpila, keď mala 5 rokov. O svojom živote napísala tri knihy, všetky sa stali svetovým bestsellerom. FOTO - REUTERS |
"Ženská obriezka nemá nič spoločné s náboženstvom a kultúrou. Je to zločin, s ktorým treba bojovať," povedala SME Waris Dirie. Bývalá topmodelka somálskeho pôvodu je jednou z najznámejších žien, ktoré s fenoménom ženskej obriezky bojujú. Je vyslankyňou dobrej vôle OSN a založila vlastnú nadáciu na pomoc ženám, ktoré sa obriezke podrobili, alebo im hrozí.
Obriezka je slabé slovo.V skutočnosti nejde o kozmetickú úpravu, ale o mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Na svete je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zmrzačených 150 miliónov žien, z toho 15 percent tou najhoršou formou - odstránením klitorisu, malých a veľkých pyskov a následným zošitím vagíny.
Po zošití ženám ostáva na vykonávanie malej potreby a menštruáciu otvor s veľkosťou zápalkovej hlavičky. Cieľom je ženu vydať, odovzdať ju ženíchovi "čistú" a neskôr zabrániť nevere.
Ženu obriezkou zbavia akejkoľvek sexuálnej rozkoše, celý život ju čakajú zdravotné problémy, chronické infekcie, poškodenie obličiek, hromadenie krvi v maternici, komplikácie pri pôrode či neplodnosť. To všetko ženu čaká potom, ak neľudský zákrok vôbec prežije a nezomrie na otravu, alebo priveľkú stratu krvi.
Podľa Dirie jedno somálske príslovie hovorí: "Láska bolí trikrát, pri obriezke, pri spojení s mužom a pri pôrode."
Ženská obriezka však už dávno nie je len problémom čierneho kontinentu. Stále viac žien sa zákroku podrobuje aj v Európe. V Európskej únii je obriezkou ohrozených asi 500-tisíc žien. Obeťami mrzačenia pohlavných orgánov sú ženy - prisťahovalkyne a ich deti.
V Nemecku sa to týka 30-tisíc žien. V krajine sa preto rozbehla kampaň medzi lekármi, ktorá má ženy chrániť. Zdravotníci dostali odporúčania, ako sa správať k ženám, ktoré sú poznačené zákrokom. Ako ich pripravovať na pôrod, ako im poskytnúť pomoc, keď majú psychické problémy. Lekári by tiež mali medzi ženami šíriť osvetu a zabrániť tak mrzačeniu ďalšej generácie.
Väčšina Európskych štátov obriezku síce priamo alebo nepriamo zakazuje, zákony však majú medzery a ostávajú len na papieri. V Nemecku je obriezka trestným činom ublíženia na zdraví a hrozí zaň 15 rokov väzenia. Zatiaľ však nikoho neodsúdili. Jediný prípad zaznamenali vo Francúzsku.
JANA HOFFSTÄDTEROVÁ