na módu, ale aj životný štýl a gastronómiu tvrdí spolu s francúzskou herečkou Jeanne Moreauovou, že ak žena chce v živote
dosiahnuť úspech, musí byť natoľko kultivovaná, aby priťahovala hlúpych mužov a natoľko obyčajná, aby priťahovala aj mužov
inteligentných. Táto milovníčka života je
aj dobrá gazdinka, ktorá žije trendovo.
Ste známa publicistka, ktorá roky vedie aj vlastnú domácnosť. Varíte každý deň?
- Usilujem sa stáť pri šporáku každý druhý deň. Dá sa to, pretože moji najbližší majú radi polievky. Varievam však, samozrejme, sezónne veci. Tak, ako hádam v každej domácnosti aj u nás sa jar začína čerstvým špenátom, rôznymi zeleninovými šalátmi a dobrou zeleninovou polievkou s čerstvou mrkvičkou a hráškom. Napriek tomu, že sme veľmi "mäsožravá família", ktorá potrebuje mať mäsko takmer každodenne. Dnes som však chystala žemľovku s množstvom jabĺk a hrozienkami a tvarohu.
Po boku manžela ste dlho žili v Paríži. V čom bol rozdiel od pomerov u nás?
- Vo Francúzsku som sa naučila pristupovať k jedlu ako k obradu. Začalo pre nás znamenať niečo viac. Domov som si priniesla aj zvyk slušne servírovať obedy i večere a k jedlu piť víno. Dnes pokladám za barbarstvo, ak niekto popíja k jedlu coca-colu. Potom už radšej siahnem po minerálke, ktoré má neutrálnu chuť.
Aj ste si osvojili špeciálne recepty?
- Napríklad variť morské potvory a upravovať mušle, čiže slávky. Dcéra Desana ich zbožňuje práve tak, ako som si ich zvykla pripravovať na francúzsky spôsob. V hrnci upražím na masle tri veľké nadrobno posekané cibule a na ňu poukladám do dvoch kilogramov slávok. Všetko zalejem fľaškou suchého bieleho vína. Do toho nasekám viazaničku petržlenovej vňate a nechám povrieť, kým sa mušle neotvoria. S hrncom, ktorý je zakrytý pokrievkou, sa počas varenia trasie tak, aby sa do všetkých mušlí dostalo víno. Varechou sa do toho nejde. Po uvarení sa mušle podávajú extra, a s čerstvou bagetou sa konzumuje ako polievka vínový vývar s petržlenom.
Mušle sa jedia jednoducho rukami. Tak, že prvá mušľa slúži ako klieštiky a s ňou sa vyberajú ostatné.
V čom je vám blízke stolovanie na terase
alebo na lodžii?
- Našťastie bývame tak, že jednu, zeleňou zarastenú terasu máme síce smerom na ulicu, no nevidieť do nej a druhá je obrátená na opačnú stranu domu a vedie do záhrady. Kávičku s malým aperitívnom servírujeme zvyčajne na prednej časti terasy a obedy podávame od jari do jesene, najmä však cez víkendy na zadnej lodžii. Gril mávame dole v záhrade alebo aj na terase, kde na prípravu mäsa používame elektrický gril.
Vyžaduje si stolovanie na terase osobitný
servis?
- Špecifické je v tom, že sa servíruje úspornejšie. Obrusy aj obrúsky môžu byť jednoduchšie, symbolizujú trošku návrat k prírode. Nevyžaduje sa až taká okázalosť, ani úprava. Na lodžii sa dobre jedia šaláty, grilované mäsá, ale nepatria sem roštenky, sviečková na smotane alebo bryndzové halušky. Na terase sa však dá urobiť gulášpárty a môžu sa tam konzumovať aj mušle.
BARBORA LAUCKÁ
FOTO DESANA DUDÁŠOVÁ
Recept Vierky Dudášovej na lodžiu
Šalát z Nice
Potrebujeme:
Zelený šalát, ľadový šalát, kučeravý šalát, rucolu, dve papriky, štyri párty paradajky, cibuľu, horčicu, olivový olej, plnené olivy, tri uvarené vajcia, soľ, štyri sardelové očká, trocha soli, cukru a bieleho korenia, šťava z citrónov
Postup:
Šalátové listy potrháme, nadrobno pokrájame papriky, paradajky, cibuľu a olivy. Nadrobno pokrájame aj uvarené vajcia a všetko zmiešame. Z horčice, olivového oleja, cukru, soli a citrónu pripravíme nálev, ktorým šalát zľahka pokropíme.