Raz tu, zas tam...
. V diváckych anketách sa už tradične delia na najvyšších priečkach Marika Gombitová s Janou Kirschner - obe dlho bez nových albumov. Sem-tam sa zjavia mená Kataríny Hasprovej, Beáty Dubasovej, Nataše Džunkovej, dokonca aj Jadranky. Po prvom kole hlasovania členov Akadémie populárnej hudby v rámci cien Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI) na Slovensku sa k nomináciám na ceny Aurel pridala Katka Knechtová. Celkom zaujímavé sú spomedzi speváčok na Slovensku tie, ktoré často na Slovensku nie sú, prípadne si odskakujú na tranatlantických letoch, ale pravidelne sa vracajú, spievajú, v ušiach poslucháčov ich mená rezonujú a vyzerá to, že sa ešte niečoho od nich dočkáme. Sonia si odbehla z Kanady, Katka Korcek z Ameriky. Ako to vlastne myslia?
Katka Korcek
Od reklamných sloganov k textom
Made 2 Mate je minulosťou, jej niekdajšia speváčka Katka Korček je však opäť na Slovensku a opäť spieva. Dnes sa jej meno objavuje na koncertoch Lady KaZoo.
Rodáčka zo Slovenska považuje za svoju prvú reč angličtinu. Mala len dva roky, keď jej rodičia "vďaka" roku 1968 emigrovali do Kanady. Kanada však bola len prestupnou stanicou, cesta pokračovala do Detroitu v Michigane. Rodičia s ňou a bratom, ktorý sa už narodil za veľkou mlákou, hovorili po slovensky. Katarína pracuje v štúdiu pre anglické vysielanie Slovenského rozhlasu.
Po škole zameranej na reklamu, históriu umenia a francúzsky jazyk pričuchla vďaka rodičom - vedcom - k matematike a fyzike. Už počas štúdií však spolupracovala s reklamnou agentúrou. "Zrejme tam sa datujú prvé kroky k textovaniu. Od sloganov som prešla k písaniu textov piesní. Nemala som spevácke ambície, akurát som od detstva hrala na klavíri."
"Po výške mi rodičia dopriali trochu oddychu a poslali ma do Európy. S vtedajším americkým priateľom sme zakotvili v Bratislave. Učili sme tu angličtinu, ale on sa po ôsmich mesiacoch rozhodol vrátiť. Ja som ostala." Po večeroch sa stretávala v kluboch s muzikantmi, a osudným sa jej stalo pozvanie Marcela Palondera na svoje vystúpenie. "Hrali tam mnohí, v šatni vyspevovali pesničky od Beatles, a keď sa pripojila, "Marcel Palonder mi naznačil, že mi to celkom ide..." Na radu Andreja Šebana si hlas neškolila štúdiom, "vraj aby ten spev neprišiel o srdce."
Prelomový bol rok 1994. Katka s Made 2 Mate vyhrali súťaž Marlboro Rock In. "Na Vianoce som rodičom do Ameriky zobrala album. Odvtedy sú mojimi najväčšími fanúšikmi. Aj keď otec si neodpustil poznámočku, že emigráciou mi chceli zabezpečiť lepší život a ja som sa vrátila naspäť."
Po piatich rokoch v kapele a piatich albumoch, niekoľkých singloch, po precestovaní republiky krížom-krážom sa kapela "po vzájomnej dohode rozišla. Ako priatelia sa však stretávame."
Dve testovacie vystúpenia v kluboch má za sebou formácia Lady KaZoo, v ktorej vystupuje dnes. "Petra Biča si požiačiavame s Janou Kirschner, zvyšok kapely tvoria nemenej známi muzikanti - Martin Žiak, Peter Lipa ml. a Ľudo Srnec." Hoci neporovnáva rada, "jediný rozdiel medzi Made 2 Mate a Lady KaZoo je, že Made 2 Mate robili funky. Lady KaZoo má široký záber - funky, raggee, rockové balady, džez." Koncom marca ich čaká nahrávanie prvého singlu v štúdiu. Opäť v angličtine.
Pri otázke, ako to s ňou bude ďalej, a hlavne, kde to bude, sa Katka zahľadí do neznáma a usmieva sa: "Sama neviem. Vyhovuje mi európsky spôsob života. Vedela by som si predstaviť, že ostanem na Slovensku. Prípadne by sa mi páčilo Francúzsko."
Sonia
Bratislava - Kanada a späť...
Hit Chcem hrať fér by bol minulosťou, keby bola v prítomnosti iná pieseň Sonje, ku ktorej by mala videoklip. Hoci sa k novému cédečku schyľuje, ešte trochu treba počkať. Aspoň do konca marca.
Slovenka? Češka? Kanaďanka? Narodená za riekou Moravou v Uherskom Hradišti, neskôr sa s rodinou presťahovali do Skalice, zo Skalice do Bratislavy. Mama so sestrou však skončili v Kanade a kým Sonia študovala na Slovensku fotografiu, o ceste za nimi len uvažovala a chystala sa vycestovať.
V tom čase už pripravovala s muzikantom a producentom Gabom Dušíkom album. Ten nikdy nevyšiel, lebo Sonia sa dochystala a do Kanady predsa odišla. Pracovala tam na farme, vystriedala povolania čašníčky, pracovala v kanadsko-českej obchodnej komore aj ako grafička v časopise.
V roku 1995 sa rozhodla odísť z Kanady do Čiech vyučovať angličtinu. Nakoniec ju to zavanulo nazad na Slovensko. Opäť sa spojila s Dušíkom, tentoraz platňu nahrali a vydali. "Vydavateľstvo však malo rôzne iné aktivity, albumu venovali málo pozornosti."
S odhodlaním "nikdy viac spev a muzika" znova odišla do Kanady. Už po dvoch rokoch sa tam však vrátila k hudbe. S klubovou kapelou, s frajerom kapelníkom. Vzťahové problémy riešila odchodom z kapely, ale keď sa minulý rok opäť ocitla na Slovensku, z pôvodne plánovanej dovolenky sa vyvŕbila pracovná cesta.
Impulz Gaba Dušíka mal podobu novej pesničky. "Zapáčila sa mi, nahrali sme ju, uspela v rozhlase a kolotoč sa znova krúti...
O novej platni začali rokovať s vydavateľstvami, aby napokon zakotvili v Universal Music. A to znamená, že si v Bratislave bude musieť zariadiť trvalejšie prechodné bydlisko.
Najväčšieho fanúšika má v mame, tá akceptuje jej úlety na Slovensko, hlavne keď sú spojené so spievaním. Podľa mamy je totiž "psov povinnosťou" jej dcéry spievať a je to aj jej poslaním. "Navyše, Gabo je osobnosť, ktorá je schopná bez rečí urobiť pesničku, ktorá ma okamžite chytí. A keď ma chytí, tak ju naspievam."
Na Slovensku je Sonia pomaly rok. Z Kanady si žiadne veľké finančné zásoby nedoniesla, takže si okrem spievania privyrába prekladaním z angličtiny. Hoci jej v Bratislave žijú starí rodičia, býva v podnájme. Kvôli slobode, samostatnosti a aj preto, že spoločníka na cestách jej robila jej doga Blu, ktorá však pred Vianocami uhynula.
Čo sa súkromia týka, to je Sonia skúpa na slovo. Priznáva, že z posledného vzťahu je dosť unavená, takže žiaden nový nevyhľadáva.
Nad návratom do Kanady neuvažuje. Kde však zakotví, netuší...
Autor: Anna Olvecká