Rozdiely v poplatkoch pri nákupe platobnou kartou sa medzi jednotlivými štátmi únie v niektorých prípadoch líšia aj o 500 percent. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRUSEL - Európska komisárka Neelie Kroesová sa pustila do boja za zníženie poplatkov za platby kartami. Nepáči sa jej, že obchodníci a spotrebitelia v únii sú trestaní za to, že nákupy namiesto hotovosti zaplatia kreditnou alebo debetnou kartou.
"Na európskom trhu platobných kariet chýba konkurencia, čo sa odráža v tom, že ľudia za ich používanie platia nadmerné poplatky. Situácia v jednotlivých štátoch sa navyše výrazne odlišuje. To sa musí zmeniť," povedala komisárka pre hospodársku súťaž, keď predstavila záver prvej etapy vyšetrovania bankového sektora.
Chudobní platia viac
Komisia zistila napríklad, že obchodníci v Česku, Maďarsku a Portugalsku musia na poplatkoch pri nákupe kartou Visa či MasterCard odvádzať v priemere medzi 2,5 a 3,1 percenta z ceny transakcie, čo je trikrát až štyrikrát viac, než zaplatia obchodníci vo Švédsku, Fínsku alebo Taliansku. Spomínané poplatky navyše spôsobujú nárast cien pre spotrebiteľa o dva a pol percenta, takže Čechom či Maďarom sa nákup kartou predraží, aj keď si kupujú rovnakú vec.
Predražené nákupy
Rozdiel v poplatkoch pre spotrebiteľa sa medzi dvoma štátmi únie líši až o sto percent a v maloobchode je ešte väčší - dosahuje 500 percent, pri platbe kartou Visa dokonca až 650 percent. Celkovo sa v členských štátoch ročne uskutoční 23 miliárd nákupov kartou a z poplatkov vydavateľom kariet a bankám plynú podľa Kroesovej "neprimerané zisky".
Komisárka tvrdí, že keby existoval jednotný trh s kartami v únii a skutočná konkurencia, európska ekonomika by ročne ušetrila 50 až 100 miliárd eur a priemerná európska domácnosť rádovo niekoľko stoviek.
"Nie je normálne, aby cenu za tovar určovala dohoda medzi bankami a nie konkurencia na trhu," zdôvodnila komisárka svoje rozhodnutie dať bankovému sektoru desať týždňov na to, aby sa k vyšetrovaniu vyjadril. Ak tzv. konzultačná fáza potvrdí zistené nezrovnalosti, komisia pripraví návrh zákona, ktorý by podmienky na trhu s kartami vyrovnal.
Spoločnostiam Visa a MasterCard - hlavným vydavateľom kreditných kariet - Kroesová zároveň pohrozila antimonopolným vyšetrovaním, ktoré sa môže začať kedykoľvek po uplynutí spomínaného ultimáta.
"Máme dôvod si myslieť, že Visa a MasterCard zneužívajú svoje dominantné postavenie a povedzme si to jasne - európska legislatíva má niekoľko silných nástrojov, ako na trh s platobnými kartami dostať viac konkurencie," varovala.