VERHEUGEN: EK v októbri oznámi krajiny schopné ukončiť rokovania
BRUSEL 13. marca (SITA) – Komisár Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günter Verheugen potvrdil v stredu v Štrasburgu, že Európska komisia (EK) v októbri uvedie, ktoré z kandidátskych krajín budú môcť zavŕšiť proces rokovaní o vstupe ešte za dánskeho preds
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
edníctva, teda do konca tohto roka. Už minulý rok komisia naznačila, že až desať krajín by malo byť schopných rokovania ukončiť do konca tohto roka, avšak tento predpoklad sa u niektorých členských štátov nestretol s pochopením.
V súčasnosti napredujú rokovania o vstupe podľa plánu a do konca španielskeho predsedníctva by sa podľa Verheugena až s desiatimi krajinami mali ukončiť vo všetkých kapitolách okrem inštitúcií a troch finančne náročných kapitol (Poľnohospodárstvo, Regionálna politika a Finančné a rozpočtové ustanovenia).
Verheugen uistil, že EK pripraví také riešenia existujúcich problémov ohľadom poľnohospodárstva a regionálnej politiky, ktoré budú prijateľné pre členov, ako aj pre kandidátov. V rozšírenej únii nemôže byť nikto druhoradým členom. Navyše, rozšírenie musí mať solídny finančný základ.
V EÚ nemôžu byť podľa neho po vstupe nových členov dva druhy spoločnej poľnohospodárskej politiky a keďže priame platby sú súčasťou aquis, potom majú budúci noví členovia nárok aj na tento prvok. Pripomenul, že noví členovia budú riadne prispievať do spoločného rozpočtu únie. Komisia však predpokladá isté paušálne kompenzácie, ktorých podobu bude možné definovať až na konci rokovaní.
Podľa Verheugena sa noví členovia ihneď po vstupe naplno zapoja do spoločných politík EÚ, hoci v niektorých oblastiach budú disponovať dlhými prechodnými obdobiami. Pri formovaní návrhov spoločných stanovísk v kapitolách Poľnohospodárstvo a Regionálna politika bude komisia vychádzať z Agendy 2000, t. j. neprekročí rozpočtové limity stanovené Berlínskou dohodou v roku 1999, hoci pôjde až o desať nových členov.
Verheugen pripomenul, že členské štáty nemôžu rozšírením stratiť a chudobnejšie krajiny nemôžu po rozšírení platiť za bohatších členov. Návrhy EK ohľadom rozšírenia nemôžu prejudikovať budúcnosť spoločnej poľnohospodárskej politiky.