BRATISLAVA - Okresný súd Bratislava II predbežným opatrením zakázal štrajkujúcim bratislavským zdravotníkov odkladať pacientov. Môžu síce štrajkovať ďalej, ale musia ošetriť všetkých.
Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku to znamená, že lekári môžu štrajkovať už len symbolicky, keďže súd zrušil aj rozdiely medzi odkladnou a neodkladnou starostlivosťou.
Zdravotníci počas štrajku pôvodne plánovali ošetrovať pacientov len v akútnych stavoch a viaceré vyšetrenia chceli posúvať na neskoršie termíny. Takto štrajkujú aj lekári v Nemecku.
Návrh na súd dalo vedenie bratislavskej fakultnej nemocnice, ktoré si myslí, že štrajk je nezákonný. Obmedzenie platí len pre Bratislavu, ostatné nemocnice v štrajku pokračujú. Vo štvrtok sa k nim pridala fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, nemocnica v Humennom, v utorok začne nemocnica v Žiline.
Zdravotníci v Bratislave zatiaľ spôsob štrajku nezmenili, lebo podľa šéfa lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára žiadne predbežné opatrenie nedostali. Nechcel povedať, čo urobia, keď ho dostanú.
Odborári tvrdia, že súd rozhodol zmätočne, lebo to znamená, že nemocnica by mala naplno fungovať aj cez víked, hoci vtedy majú tradične len pohotovostný režim.
Vo štvrtok sa Kollár stretol s odborármi z konfederácie, ktorí mu radili, ako postupovať. Odborári majú skúsenosť so súdnym zastavením štrajku železničiarov v roku 2003, ktoré neskôr krajský súd zrušil.
Právnik bratislavskej fakultnej nemocnice Martin Kello povedal, že budú čakať na konečné rozhodnutie súdu, hoci nevie, kedy to bude, lebo "je to náročný proces".
Návrh na súd dali ešte vedenia nemocníc v Prešove a v Martine, ale v Prešove súd zatiaľ nerozhodol, a podnet z Martina skončil na Najvyššom súde.
(dro, sita, tasr)
Reakcie politikov
TOMÁŠ GALBAVÝ, SDKÚ: "Nespochybňujem nárok na štrajk a nespochybnil ho ani súd. Interpretujem si rozhodnutie súdu tak, že zdravotníci budú musieť vykonávať zdravotnícku službu v plnom rozsahu. Takéto rozhodnutie je v prospech občanov, ide o ich život a zdravie."
PAVOL MINÁRIK, KDH: "V prvom rade sa musia rozhodnutia súdov rešpektovať. Prekvapilo ma, keď štrajkujúci tvrdili, že ho nemajú doručené. Keď ho mala jedna strana, tak ho mala zrejme aj druhá."
KATARÍNA TÓTHOVÁ, HZDS: "Rozhodnutie o poskytovaní úplnej zdravotnej starostlivosti nie je podľa môjho názoru rozhodnutím o zakázaní štrajku."
ROBERT FICO, Smer: "Smer považuje zastavenie štrajku zdravotníkov v Bratislave za nezákonné a na objednávku vlády Mikuláša Dzurindu, presne tak, ako to bolo v prípade zastavenia štrajku železničiarov, čo potvrdil Ústavný súd."
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, SF: "Slovenské zdravotníctvo je choré, diagnóza znie: Mikuláš Dzurinda. " (sp, sita)