Brusel 13. marca (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval dnes šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ, aby na tohtotýždňovom summite v Barcelone dosiahli konkrétny pokrok vo viacerých ekonomických a sociálnych otázkach.
Za hlavný cieľ Barcelony považuje Prodi dosiahnutie jasných záväzkov o otvorení trhu s energiou, vytvorení jednotného trhu finančných služieb a rozvoji aktívnej politiky v oblasti zamestnanosti. Želá si tiež, aby európski lídri nestanovovali nové ciele, kým nesplnia všetko, čo prisľúbili v minulosti.
"Naďalej existuje veľká priepasť medzi politickými vyhláseniami a ich uskutočňovaním v praxi," upozornil šéf EK. Európska únia už pred dvoma rokmi v Lisabone prijala ambiciózny cieľ stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou a najdynamickejšou svetovou ekonomikou. Ani po dvoch rokoch však nesplnila väčšinu z toho, k čomu sa v Lisabone zaviazala. Stále nie je dohoda o liberalizácii trhu s energiou, o spoločnom európskom patente, o jednotnom trhu finančných služieb, o európskom satelitnom navigačnom systéme Galileo.
Klúčové bude podľa Prodiho dohodnúť sa v Barcelone na liberalizácii energetického trhu, aspoň čo sa týka energie pre veľkoodberateľov, čo predstavuje asi 60 percent celkového trhu. Prodi by však rád videl aj záväzok otvoriť trh energie pre domácnosti, hoci v neskoršom termíne.
Ukončenie energetického monopolizmu je podľa neho kľúčové pre európsku konkurencieschopnosť a zníženie výrobných nákladov. "Ak to neurobíme, bude to Európu stáť 15 miliárd eúr ročne," varoval Prodi. Ani on však neočakáva, že by pred blížiacimi sa voľbami mohlo s úplnou liberalizáciou energetického trhu súhlasiť Francúzsko, ktoré ju zatiaľ blokuje.
Prodi tiež vyzval, aby Barcelona priniesla dohodu o zjednotení finančných služieb v EÚ, čo by podľa neho viedlo k zvýšeniu ročného rastu HDP o 0,5 percenta. Na splnenie cieľa vytvoriť 20 miliónov nových pracovných miest do roku 2010 je zasa treba reformovať trh práce a prijať aktívnu politiku zamestnanosti, vyzval šéf EK. Na summite v Barcelone sa prvýkrát v histórii uskutoční pracovné rokovanie predstaviteľov členských a kandidátskych krajín. Až doteraz chodili kandidáti len na neformálny záverečný obed, tentokrát sa zúčastnia na pracovnom rokovaní už v prvý deň summitu.
Barcelonská vrcholná schôdzka sa začne v piatok o 9.00 h tradičným stretnutím s predsedom Európskeho parlamentu Patom Coxom, nasledovať bude prvé pracovné rokovanie predstaviteľov pätnástky. Od 11.30 do 13.30 h sa k nim pripoja predstavitelia kandidátskych krajín, pričom sa súčasne uskutočnia tri rôzne stretnutia. Premiéri európskej pätnástky a kandidátskej "trinástky" budú rokovať všeobecne o zapojení kandidátov do lisabonského procesu.
Ministri zahraničia budú o lisabonskej stratégii rokovať z pohľadu nového kola rokovaní WTO v Dohe, septembrového svetového summitu o udržateľnom rozvoji v Johannesburgu a konferencii OSN o financovaní rozvoja v Monterrey naplánovanej na 18.-22. marca. V rovnakom čase budú ministri financií alebo hospodárstva diskutovať o tom, ako lisabonský proces začleniť do prebiehajúceho reformného procesu a reštrukturalizácie v kandidátskych krajinách.
Predseda EK Prodi očakáva s predstaviteľmi kandidátskych krajín "aktívny dialóg" a považuje za veľmi dôležité, že sa prvýkrát zúčastnia na pracovnom rokovaní summitu. Podľa španielskeho predsedníctva tento "experiment" naznačí, ako budú vyzerať summity EÚ po rozšírení, keď bude za stolom sedieť nie 15, ale 28 premiérov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh