Čína a Taiwan by mali "čo najskôr obnoviť rozhovory na rovnocennom základe", povedal Chu bývalému predsedovi taiwanskej opozičnej Nacionalistickej strany (Kuomintang) Lien Čanovi, ktorý v Číne vedie delegáciu 170 podnikateľov zúčastňujúcich sa na hospodárskom fóre.
Chu zdôraznil dôležitosť mieru medzi kontinentálnou Čínou a ostrovom, ktorý Peking považuje za svoju vzbúrenú provinciu a niekoľkokrát mu pohrozil, že ho získa späť silou, ak Taipej vyhlási samostatnosť.
Bez toho, aby otvorene vyslovil meno súčasného taiwanského prezidenta Čen Šuej-piena, Chu vyhlásil, že vzájomné vzťahy sa nepohli dopredu, pretože politické vedenie Taiwanu odmietlo konsenzus z roku 1992, keď Peking aj Taipej súhlasili s tým, že kontinentálna Čína a Taiwan sú časťami jednej Číny.
"Trvanie na konsenzu z roku 1992 je dôležitým základom pre uskutočnenie mierového vývoja medzi oboma stranami," povedal Chu. Dialóg medzi Pekingom a Taiwanom viazne od roku 1999. Vtedajší taiwanský prezident Li Teng-chuej vyhlásil, že ostrov a pevnina sú "dva samostatné vládne celky", čím odmietol politiku "jednej Číny". (čtk)