Knieža Albert II. s monackou vlajkou na severnom póle. FOTO - WWW.MONACO.ARCTIC-EXPEDITION.MC |
"Pri pohľade na túto krajinu zľadovateného mora si uvedomíte rozmanitosť našej planéty," nadchýnalo sa knieža v telefonickom rozhovore pre francúzsku agentúru AFP po tom, ako sa mu na saniach ťahaných psím šesťzáprahom splnil jeden zo životných snov. Výpravu spevádzalo dovedna 42 aljašských husky.
Severný pól Grimaldiovcov magicky priťahuje. Dostať sa naň usiloval už jeho pradedo Albert I., Honorius, chýrny oceánograf a tvorca prvej ústavy minikniežactva. Na prelome 19. a 20. storočia mu však nevyšiel ani jeden zo štyroch pokusov, došiel iba po Špicbergy. Na sté výročie posledného z nich zorganizoval polárnu výpravu jeho potomok.
Predvčerom na póle konečne zaviala monacká vlajka. Okrem nej aj biela vlajka s piatimi farebnými kruhmi. Albert ako bobista štartoval na piatich olympiádach a je už vyše dvadsať rokov členom Medzinárodného olympijského výboru. Keď ho doň prijali, mal iba dvadsaťsedem.
Polárny projekt vymyslel ešte ako korunný princ. Keď sa po otcovej smrti musel ujať vlády, odmietol sa ho vzdať. Príprava expedície vzhľadom na účasť hlavy štátu však nabrala podobu malých manévrov. Keďže štartovala z ruskej polárnej základne Barneo ležiacej na 89. stupni severnej zemepisnej šírky, špeciálny dekrét k nej vydal aj ruský prezident Vladimír Putin. Do Barnea vyslal dve helikoptéry federálnych bezpečnostných služieb a navyše ako dozor prvého podpredsedu zahraničného výboru Štátnej dumy Leonida Sluckého.
Ruské médiá označovali expedíciu ako rusko-monackú, zloženiu by však lepšie zodpovedala nálepka medzinárodná. Jej prvým vedúcim bol Švéd nórskeho pôvodu Ola Skinnarmo a druhým Rus Matvej Šarpo (s otcom vlastní agentúru, ktorá organizuje "výlety" na Severný pól). Svorke štyridsiatich dvoch psov velili Švédi Kenth Fjellborg a Tom Frode Johansen. Pre knieža vybrali páry Pyret Charlie, Fiona Nelly a Tintin Edwin.
Zdravotnícke povinnosti mal na starosti Albertov osobný lekár Michael McNamara, americký rodák s írskymi a japonskými koreňmi. Jedinou osobou bez funkcie bola šarmantná Annabelle Bondová, v Hongkongu žijúca 36-ročná britská horolezkyňa, ktorá už stála na vrcholoch všetkých kontinentov. Samozrejme, plavovláska. Albert na ne trpí, najnovšie ho bulvárne médiá podozrievajú z romance s juhoafrickou plavkyňou Charlene Wittstockovou, účastníčkou sydneyskej olympiády 2000. Najskôr sa v jej spoločnosti objavil na otvorení turínskej zimnej olympiády a následne ho s ňou paparazzi z Paris Matchu odhalili na dovolenke na Maldivách.
Albertovi koncom marca na monackej klinike nazvanej po jeho mame odstránili cystu, ktorá sa mu vytvorila na pleci, ale ani to ho neprinútilo zrušiť arktické dobrodružstvo. Z horúcich Maldív sa cez medzizastávku na monackej operačke vydal na studený pól.
"Alkohol bude počas cesty zakázaný, ale štamperlík vodky na severnom póle nám urobí dobre," avizoval lekár McNamara. V piatok to s časovým plánom vyzeralo zle-nedobre. Karavána štrikujúca pomedzi pohybujúce sa kryhy prešla len 18 kilometrov. V sobotu však v prívetivejšom počasí urazila až tridsaťpäť. Napriek tomu, že dvaja jej členovia sa nechtiac okúpali v mrazivej vode.
"Namiesto 91 kilometrov sme museli prejsť asi 150. Bol to však jedinečný zážitok," tvrdil Albert, čakajúc na odvoz helikoptérou.
Či zapil dosiahnutie pólu vodkou, sa ako prvý dozvie ruský prezident Putin. Už dnes prijme knieža na audiencii v moskovskom Kremli. Za cára by to jeho dedovi určite trvalo dlhšie.
MARIÁN ŠIMO