Tohtoročná jar bude v znamení tzv. fresh farieb - od krikľavej zelenej, kombinovanej so žltou, až po jemnú ružovú farbu. Vhodnými doplnením budú aj sýte farby - cyklámenová, či tmavozelená. Platí pravidlo, že jar by mala byť v znamení priesvitnosti, ľahkosti a v takomto duchu je potom vhodné upravovať si aj naše príbytky kvetinovými kompozíciami.
Momentálnym módnym hitom je používanie cibuľových rastlín v sklených vázičkách s farebnou vodou. Jednoduché a zaujímavé, nenáročné. Stačí umyť takúto rastlinu od zeminy a vodu vo váze dofarbiť. Netreba zháňať ani málodostupné špeciálne farbivá, pokojne postačí zafarbiť vodu pomocou krepového papiera či kvapkou atramentu v harmonickom súlade so zvolenou kvetinou. Malé dielko v jase prvých jarných lúčov naozaj vytvára zaujímavé efekty.
V jarnom období už tradičné dominujú jarné kvety - narcisy (momentálne aj rôzne odrody mininarcisov), tulipány, krókusy, snežienky, fialky, konvalinky. Farba kvetov je zvyčajne do zelena či žlta, u tulipánov do červena i fialova. Pri výbere je vždy dobré zladiť jednotlivé farby: žlto-zeleno, červeno-zeleno, žlto-červeno alebo napríklad zladiť si ružový odtieň s bielou či dosiahnuť sympatickú bielo-zelenú kombináciu. To isté možno povedať aj o doplnkoch. Módne sú momentálne cyklámenové variácie.
Aj nádoby používané pri aranžovaní kvetín sa vyvíjajú. V jarnom období prevládajú predovšetkým biele krémové farby, svetložlté alebo svetlozelené. „Je jedno, aké má tvary, vždy je dobré zohľadniť, akú kvetinku používame. Veľký kvet je dobré umiestniť do veľkej vázy,“ vysvetlila nám Zuzana Stahlová, floristka z kvetinárstva Orchidea v Bratislave. „Kvietok môžeme dať do malej vázy, môžeme si ho s jarnými halúzkami a konárikmi podoprieť, môže ležať vo vode alebo byť do nej ponorený. Možností, ako umiestniť kvetinu, je naozaj viacero.“
Ak sa rozhodneme pre jeden druh kvetov, netreba priveľa rozmýšľať. Stačí napríklad desať tulipánov a módna farebná voda dá jednoduchému dielku nový nádych.
Zuzana Stahlová pridala zaujímavé tipy aj pred blížiacou sa Veľkou nocou. „Nie je vždy najlepšie riešenie mať príliš prehnanú kompozíciu. Aj tu je lepší ľahší, jednoduchší variant. Pokojne stačí siahnuť po konárikoch, ktoré vložíme do vázy so zafarbenou vodou a zavesíme na ne vajíčka v jemnej farbe bez zdobenia. Viacej ozdôb naozaj netreba.“
Veľkú výhodu majú podľa Zuzany Stahlovej aj tulipány, ktoré vo vode rastú a v priebehu niekoľkých dní podrastú aj o päť centimentrov. Navyše ich stonka je jemnejšia a dá sa tak s ňou ľahšie manipulovať. „Na spodok vázičky sa môžu dať tulipániky. Tie nám vyrastajú pomedzi halúzky, prípadne si ich môžeme aj sami okrútiť. Je to výborná alternatíva práve pre veľkonočné obdobie. Veľkonočnú kompozíciu môžeme vyrobiť aj tak, že si na vrchu vázy vytvoríme z konárikov hniezdo. Tam sa môžu poukladať typické symboly veľkej noci - vajíčka, kuriatka a podobne. Na dotvorenie celej kompozície sa zvyknú používať vonkajšie materiály - spomínané konáriky, stálo zelené dreviny v kombinácii s tradičnými jarnými kvetmi. Sympatickým doplnkom môžu byť šifónové jednofarebné priesvitné mašle, ktoré dodávajú celému výtvoru vzdušnosť. Dá sa kúpiť aj medený, zlatý alebo strieborný drôtik, z ktorého si vytvoríme rôzne tvary a tie potom, napríklad, dozdobíme pierkami. Tie takisto pripomínajú Veľkú noc. Materiálov je naozaj veľa, stačí sa okolo seba poobzerať.
Práve v tomto období je dobré pripraviť sa na Veľkú noc. Mnohé materiály potrebujú čas, aby sa za dva týždne dostali do tej správnej podoby. „Už teraz by sa mali obstarať konáriky, ktoré je vhodné zrezať šikmým rezom. Vo váze za dva týždne narašia a budú naozaj pekné zelené. Vopred sa dajú pripraviť aj vajíčka. Dva - tri dni pred sviatkami si zasa kúpiť do kompozície tulipány, narcisy alebo iné jarné kvietky.“
Slávka Barčíková
Foto: Juraj Ďurica (v kvetinárstve Orchidea)