Čoraz viac žien zaujíma otázka intímnej hygieny, ale pri hľadaní najvyhovujúcejších prostriedkov na opateru tela sú mnohé z nich bezradné. V niektorých prípadoch je problémom široký sortiment výrobkov, pretože je ťažké odhadnúť, či nám postačia kozmetické výrobky, alebo si máme vybrať liečivé prípravky.
„Neodlučiteľnou časťou osobnej hygieny je intímna hygiena. Umývať sa môžeme väčšinou všade, na poriadne ošetrenie nepotrebujeme bidet. Prirodzenosťou by mala byť hygiena spodných častí tela po stolici a sprchovanie sa dvakrát denne.
Umývaniu intímnych častí tela je nutné venovať zvýšenú pozornosť, pretože sú veľmi citlivé. Ak by ženy dbali o túto skutočnosť aspoň tak ako o ranný make-up, lekárov by navštevovalo oveľa menej chorých s nepríjemnými ťažkosťami.“
* Zdá sa, že ponuka kozmetických výrobkov je dostatočná, ale o liečivých výrobkoch vieme veľmi málo. Prečo je týchto informácií menej?
„Zdravý človek sa nezaoberá otázkou prevencie. Žena bez ťažkostí si namiesto jodidovaného tekutého mydla väčšinou vyberie kozmetické prípravky s príjemnou vôňou.“
* Kedy navrhujete používanie jodidovaného mydla Betadine?
„Po rôznych operáciách pošvy, ak sa vyskytne hustý, hnisavý výtok. V takýchto prípadoch je potrebné používať hygienické mydlo, ktoré ma dezinfekčné účinky. Nutná je aj konzultácia s lekárom.
* Odporúčate Betadine aj v iných prípadoch?
„Každému, kto má zápal vonkajších pohlavných orgánov alebo pošvy. Betadine sa používa nielen ako mydlo, ale aj ako antibakteriálny prípravok.“
* Môže menštruácia, sexuálny život alebo také každodenné veci ako návšteva sauny, plavárne znamenať „rizikový faktor“, ktorému by sme mohli predísť každodenných používaním jodidovaného mydla?
„Každý prípravok obsahujúci jód má významný dezinfekčný, antibakteriálny, protiplesňový a protivíru-sový účinok. V nemocnici používa-me Betadine pri predoperačných očistách. Naše ruky sa stanú sterilnými počas 5-minútového umývania. Ak sa niekto bojí prípadnej nákazy, pokojne môže používať jodidované mydlo.“
* Sú pošvové nákazy časté?
„Nemôžem povedať. Pošva obsahuje množstvo baktérií, a ak sa ich rovnováha zmení, niektoré baktérie sa začnú premnožovať (aj sexuálnym stykom) a môže nastať zápal.“
* Aké sú príznaky ochorenia?
„Silnejší výtok, pálenie svrbenie. Hnis vo výtoku znamená silnejší zápal, nákazu. V takýchto prípadoch už jodidované mydlo nepostačí, musíme použiť lieky a tiež pošvové čípky Betadine. Aj v prípade trichomonas vaginalis sa odporúčajú lieky a vaginálne čípky. Prípravky Betadine sú vynikajúce aj pri plesňových zápaloch.“
* Stačí, keď sa lieči iba chorá žena, alebo by sa mal liečiť aj jej partner?
„V niektorých prípadoch sa liečia obaja, jodidované mydlo môžu používať dokonca aj muži.“
* Nemusíme sa obávať, že jodidované prípravky budú mať nepríjemné sprievodné javy?
„Ani mydlo, ani pošvové čípky nemajú nepríjemné účinky, teda neštípu. Sfarbenie prádla alebo tela sa dá odstrániť čistou vodou.“
* Je možné používať jodidované mydlo namiesto bežných kozmetických prípravkov?
„Každý si môže vybrať. Väčšina žien si potrpí na voňavé kozmetické prípravky, ale pred nákazami sa majú možnosť chrániť používaním jodidovaného mydla. Pravdou je, že Betadine je vynikajúcim antibakte-riálnym prípravkom. Samozrejme, neodporúčame ho používať ľuďom citlivým na jód. U nás v nemocnici už 10 rokov každodenne používame prípravky Betadine, ale s precitlivelosťou sme sa doposiaľ stretli iba veľmi zriedkavo.“
Soňa Péterfi