Alžbeta II. oslavuje

Povedať o obyčajnom smrteľníkovi, že bol predurčený, aby sa stal napríklad poštárom, znie dosť neprirodzene. Povedať o Alžbete II., že bola predurčená stať sa kráľovnou, znie, naopak, dobre. Majestát tejto drobnej žene pristane.

Alžbeta II. na balkóne Buckinghamského paláca po slávnej korunovácii v roku 1953, ktorú preslávil aj prenos BBC. Princ Charles je po jej ľavej ruke, ďalej princezná Anna, manžel - princ Filip a kráľovná matka.

Alžbeta Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová oslávila včera 80. narodeniny. V skvelej forme - je zdravá, darí sa jej a za posledné roky sa trochu "uzdravila" aj jej rodina. Briti svoju kráľovskú rodinu zobrali na milosť. Kráľovnú nemuseli, tá si zakopnutia ako jej syn Charles nikdy nedovolila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zmysel pre povinnosť

Kráľovná môže vládnuť ešte dlho. Dlhovekosť nie je u britských monarchov ničím mimoriadnym. Okrem skvelej lekárskej starostlivosti a Alžbetinej zdravej životosprávy treba pripomenúť aj priaznivé rodové dispozície. Kráľovná matka skonala ako 101-ročná.

Alžbeta II. je na tróne od roku 1952 a odvtedy sa zúčastnila 387 700-krát na odovzdávaní poverení, vyznamenaní a na iných oficiálnych akciách. Niekomu sa to môže zdať nudné a únavné, Alžbeta II. však hovorí, že umenie byť kráľovnou je otázkou praxe. "Môžete dokázať veľa, ak ste správne vychovaní," povedala raz. Je rovnako prirodzená v kostýme v Buckinghamskom paláci, na dostihoch v Ascote, aj na vychádzke v Škótsku, keď sa so šatkou na hlave a v športovom kabáte vyberie po svojich panstvách.

SkryťVypnúť reklamu

Nehybnosť

Keď ako 17-ročná išla na prvé oficiálne vystúpenie, na návštevu vojenskej jednotky, postihla ju žalúdočná slabosť. "Taká je hanblivá, až je nemožná," všimol si vtedy správca kráľovskej stajne. Alžbete sa zdalo, že pred nastúpenú jednotku nedokáže vystúpiť. Uspokojil ju cukrík, ktorý jej dala priateľka jej matky, a rada, aby ho pomaly cmúľala. Potom predstúpila pred jednotku a prehliadku vykonala tak, akoby nič iné od narodenia nerobila. Keď vojaci pred ňou pochodovali, stála ako socha, s kabelkou pri tele. Jej schopnosť nehybne sedieť či stáť počas oficiálnych podujatí Britov fascinuje dodnes.

Kone

Britov však zaujímajú aj iné veci - kráľovnine klobúky, kabelky, pastelové kostýmy a jej nezameniteľný štýl. A určite aj vášeň pre dostihové kone. Na dostihy chodí rada a často. Množstvo fotografií, na ktorých sa pri koňoch usmieva, dokazuje, že práve v tomto prostredí je naozaj šťastná.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1982 vybuchla v londýnskom Hyde Parku bomba nastražená teroristami z Írskej republikánskej armády. Zabila jedenástich vojakov Kráľovskej jazdy, sedem koní a 50 zvierat zranila. Podľa strážnika, ktorý stál tej noci pred kráľovninou spálňou, sa z miestnosti ozývalo vzlykanie: "Úbohé kone, moji úbohí vojaci."

Kráľovnin deň

Každý deň ju o pol ôsmej ráno zobúdza komorná. Na podnose jej prinesie strieborný čajník, krčah s vodou a s mliekom od kráv, ktoré chovajú vo Windsore. A tiež sušienky pre jej psy. V rádiu má kráľovná naladenú stanicu BBC 4, aby sa dozvedela, čo sa deje v politike.

Počas raňajok s manželom číta čerstvé vydanie Racing Post, noviny o dostihovom športe.

Pracovný deň začína o pol desiatej, keď prejde so svojím tajomníkom korešpondenciu a denný program. Potom nasledujú vymenovania veľvyslancov a oficiality. A obedy. Občas so známymi osobnosťami, podnikateľmi, niekedy s rodinou - aj oni dostávajú písomné pozvania. Najčastejšie sa naje sama. Jej chute sú vraj obyčajné.

SkryťVypnúť reklamu

O pol tretej ide každý deň na prechádzku do záhrady Buckinghamského paláca. Zvyšok dňa patrí aktivitám spojeným s jej členstvom v rôznych charitatívnych a iných organizáciách. Je patrónkou v šesťsto dvadsiatich.

Každý utorok ju o pol siedmej navštívi premiér, aby prebrali aktuálne otázky.

Večer zvykne pozerať televíziu alebo lúštiť krížovky. Do postele sa ukladá okolo jedenástej, svetlá však často svietia do polnoci. Kráľovná si píše denník.

Je pyšná na svoju pamäť a zväčša si vie presne vybaviť, kedy sa ktorá udalosť odohrala. Ak si náhodou nie je istá, môže sa pozrieť do svojho denníka. Pred niekoľkými rokmi o tom hovorila so skupinou amerických študentov, napísal denník Independent: "Môj manžel aj princ Charles si v posteli čítajú. Ja si však píšem denník. Je oveľa pravdivejší ako čokoľvek, čo ešte budete čítať v novinách."

SkryťVypnúť reklamu

Monarchia žije

Kým bude žiť Alžbeta II., nemá cenu diskutovať o zvrhnutí monarchie, priznávajú aj presvedčení republikáni. Pritom v predchádzajúcom desaťročí plnom škandálov sa zdalo, že monarchia má svoje dni zrátané. Po tragickej smrti princeznej Diany v roku 1997 považovala verejnosť kráľovnú za chladnú, neosobnú starenu. Dnes? Len jeden z desiatich poddaných by privítal, keby odstúpila. Odovzdať žezlo svojmu synovi, princovi Charlesovi? Ani nápad - podľa Alžbety má panovník vládnuť až do svojho skonu.

Spisovateľka Sue Townsendová, literárna matka legendárneho Adriana Molea, už v knihe Bulldog vydanej v 90. rokoch, pád monarchie opísala. Vodca republikánov Jack Bulldog vyženie kráľovnú s rodinou z Buckinghamského paláca do dvojizbového poldomu v strednom Anglicku a namiesto komorníkov sa Alžbeta stretáva so sociálnymi pracovníkmi. Tu je krátky úryvok:

SkryťVypnúť reklamu

Keď Jack Bulldog odhodil nedopalok na luxusný koberec, kráľovná sa zachvela... Princ Charles sa sklonil a nedopalok zdvihol. Rozhliadol sa a hľadal, kam ho odložiť. Nič nenašiel, a tak si ho odložil do vrecka.

"Pán Bulldog, mohli by sme otvoriť okná?" spýtala sa kráľovná. Jej aristokratická výslovnosť sa do Jacka zaťala ako ostrý nôž.

"V žiadnom prípade," odpovedal.

"Pán Bulldog, budeme mať vlastný dom, alebo ho budeme musieť zdieľať so sestrou a zaťom?"

"Budete mať bungalov - na to máte nárok ako každý iný dôchodca v našej krajine."

"A čo služobníctvo? Bude bývať so mnou alebo zvlášť?

"Nie, vy mi nerozumiete. Nebudete mať žiadne služobníctvo - na komorné, kuchárov, tajomníkov, upratovačky a vodičov zabudnite... Ale možno budete mať nárok na teplé jedlo, čo rozváža sociálka."

SkryťVypnúť reklamu

Je to vtipné, ale takýto koniec Alžbete II. určite nehrozí. Premiér Tony Blair aj líder opozície David Cameron ju majú v úcte a rovnako ako milióny Britov sa zapoja do osláv jej narodenín, ktoré sú pre nevyspytateľné aprílové počasie odložené až na leto. Len predpoveď o sťahovaní sa spisovateľke podarila, adresu však netrafila. Buckinghamský palác v centre Londýna vymení kráľovná za Windsorský hrad neďaleko hlavného mesta. Do Londýna bude dochádzať len v strede týždňa. Po osemdesiatke chce Alžbeta II. trochu zvoľniť.

 

Zaujímavosti zo života kráľovnej

Z detstva má prezývku Lilibet a kráľovnou sa pôvodne stať nemala - jej osud sa zvrtol, keď jej strýko abdikoval a ona sa po otcovi stala prvou v nástupníckej línii. Dovtedy snívala, že bude žiť na farme a starať sa o zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu

Na trón nastúpila roku 1952 a po 54 rokoch vládnutia je najdlhšie vládnucim monarchom v Európe. Klaňalo sa jej už desať britských premiérov vrátane Winstona Churchilla.

Má štyri deti - zatiaľ čo na ne bola prísna, k vnúčatám, najmä k princovi Williamovi a Harrymu, je zhovievavejšia. Jej manžel, vojvoda z Edinburghu, Filip Mountbatten, vzdialený bratranec pôvodom z Grécka, je známy nevhodnými poznámkami.

Meria 162 centimetrov, nosí obuv číslo 36, rada chodí na prechádzky do prírody a jazdí na koni. V roku 1945 si spravila vodičský preukaz. Z jej služobníctva sa s ňou denne stretáva asi desať ľudí. Dovedna zamestnáva 339 ľudí.

Je formálnou hlavou britského Spoločenstva a najvyšším predstaviteľom anglikánskej cirkvi. Vzdala sa mnohých privilégií - kráľovskej jachty, apanáže pre potomkov a súhlasila, že bude platiť dane.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 1992 označila za "annus horribilis" - strašný. Rozvádzal sa jej syn Andrew, dcéra Anne, vyhorel kráľovský hrad Windsor a napokon nástupník na trón Charles a jeho manželka Diana oznámili odlúčenie.

Miluje malé zavalité psy plemena corgi a dostihové kone. "Veličenstvo dáva v súkromí prednosť zvieratám pred ľuďmi. Aj preto, že zvieratá toľko nerozprávajú," povedal vedúci kráľovskej stajne.

Vystupovanie na verejnosti trénovala odmalička, spočiatku však mávala trému. V roku 1933 sa stretla s vojnovými veteránmi z I. svetovej vojny, dohliada na ňu jej matka Alžbeta.

Počas II. svetovej vojny jej fotografie v uniforme zdobili titulné strany časopisov. Na zábere z roku 1943 trénuje s princeznou Margaretou, ako viazať zlomeniny.

SkryťVypnúť reklamu

Šťastná rodina v roku 1951 v rodinnom londýnskom sídle Clarence House. K Charlesovi narodenému v roku 1948 a Anne (1950) pribudli ešte Andrew (1960) a Edward (1964).

S otcom, kráľom Jurajom VI. v záhrade Windsorského hradu. v roku 1946. O šesť rokov chorľavý kráľ zomrel a na trón nastúpila 25-ročná Alžbeta.

Známky vydané na počesť osemdesiatky sú dôkazom, že úsmev jej vždy pristal. Alžbeta sa narodila 21. apríla 1926. V roku 1947 sa vydala za vojvodu z Edinburghu, Filipa Mountbattena, a ich zväzok sa považuje za bezproblémový napriek manželovej prostorekosti . Len v 50. rokoch sa klebetilo, že sa hádajú.

FOTO

Kráľovná na tróne v roku 1966 a v súčasnosti. Zasadnutie parlamentu sa každoročne začína jej vystúpením v Snemovni lordov.

SkryťVypnúť reklamu

Na vychádzke s "kovbojom", americkým prezidentom Ronaldom Reaganom v roku 1982. Títo dvaja si rozumeli.

Kráľovná a jej manžel, vojvoda z Edinburghu, prichádzajú na dostihy v Ascote. Klobúk na kráľovninej hlave nemôže chýbať.

Jej nevesta, princezná Diana, ju sklamala. Svoju úlohu v kráľovskej rodine podľa nej nezvládla. Záber je z roku 1987.

Minuloročná svadba - princ Charles si zobral svoju dávnu lásku Camillu. Dnes je z nej vojvodkyňa z Cornwallu a kráľovná ju vraj už zobrala na milosť.

Nad dobrodružstvami vnukov - Harryho (v strede) a Williama - vie prižmúriť oči. Po tragickej smrti ich matky Diany strávili prvé dni v jej prítomnosti.

Alžbeta má mnoho podôb, ale vždy je kráľovnou - v uniforme, s korunou na hlave, so svojimi deťmi, na tróne, s vnukom Williamom či na ulici, keď ju vítajú poddaní. Na prvú takúto prechádzku medzi ľudí sa vydala až v roku 1970 počas návštevy Nového Zélandu, dnes je to už tradícia.

SkryťVypnúť reklamu

Pre svoje milované psy plemena corgi (prvého dostala na 18. narodeniny) má vraj vždy sušienky v kabelke. O tom, čo v kabelkách nosí, Briti radi špekulujú. Sušienky a rúž tam má vraj vždy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 730
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 217
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 048
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 551
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 461
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 889
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 652
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu