Varšava 14. marca (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že kandidátske krajiny pre vstup do Európskej únie (EÚ) budú po prijatí potrebovať minimálne štyri roky na to, aby mohli prijať jednotnú menu. Tento termín je o dva roky dlhší, než očakávajú mnohí investori a podľa názoru analytikov v prípade, že tento názor MMF potvrdí aj Brusel a Európska centrálna banka (ECB), môže to rozkolísať lokálne devízové trhy a trhy dlhopisov.
Riaditeľka európskeho odboru MMF Susan Schadlerová uvádza, že väčšina východoeurópskych kandidátov bude môcť vstúpiť do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, dvojročnej "čakárne", až v roku 2006, teda dva roky po vstupe do EÚ.
Maďarsko a Slovinsko sa pritom chcú pripojiť k ERM-2 čo najskôr, v prípade Poľska a Českej republiky vznikli diskusie medzi vládou a centrálnou bankou o termíne vstupu do tohto režimu stabilizácie mien.
Peniaze mnohých investorov sa pohybujú v "konvergenčných" obchodoch, založených na rýchlom prijatí eura a očakávaniach, že sila mien a klesajúce úrokové sadzby prinesú bohaté výnosy. Schadlerovej vyjadrenie vyvolali len minimálnu reakciu trhov, no analytici predpovedajú turbulenciu, keď investori upravia konvergenčné obchody, pri ktorých je rozhodujúci termín rozšírenia EÚ a eurozóny. Podľa názoru analytikov síce neskorší termín môže znamenať dlhšie obdobie nestálosti meny, no zároveň poskytne kandidátom viac času na prispôsobenie sa.
Ako informuje agentúra Reuters, noví členovia EÚ sú povinní v určitom bode pripojiť sa k menovej únii a Národná banka Poľska vyhlásila, že chce odbúrať zlotý a prijať euro čo najskôr. Poľské ministerstvo financií však uprednostňuje obozretnejší prístup k členstvu v menovej únii, keďže si uvedomuje náklady na predčasnú fixáciu kurzu zlotého.
S. Schadlerová, ktorá kritizuje Poľsko za útoky proti nezávislosti centrálnej banky, ďalej uviedla, že primárnou úlohou krajiny je urobiť maximum pre hospodársky rozvoj, aby uľahčila splnenie kritérií stability, vyžadovaných pre vstup do eurozóny - výška deficitu rozpočtu, zadlženosti a inflácie.
* 1 sov