Kým sa kaspická ropa začne dovážať na Slovensko, potrvá to aj niekoľko rokov. Transpetrol dovtedy musí investovať miliardy korún do zariadení.
FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Ľahká kaspická ropa zrejme začne na Slovensko prúdiť najskôr o niekoľko rokov, hoci by sa rokovania o podmienkach prepravy mali začať už o necelý mesiac. Plán na prepravu suroviny, z ktorého by Slovensko okrem zníženia závislosti od ruských ropných zdrojov mohlo vyťažiť aj vyššie príjmy za tranzit do Európy, by tak mohol stroskotať.
Rusko-slovenský Transpetrol, ktorý dováža iba konkurenčnú ruskú ropu, sa obmedzil len na niekoľko informácií. Tvrdí, že aby mohol prepraviť tri milióny ton ľahkej kaspickej ropy ročne, najskôr musí podľa prepočtov spred štyroch rokov investovať do nových zásobníkov 65 miliónov dolárov, teda asi 1,9 miliardy korún. Je to o desať miliónov dolárov menej ako za 49 percent akcií Transpetrolu v roku 2002 zaplatil Yukos Finance. Práce by podľa odhadov správcu ropovodu Družba trvali tri roky.
Ukrajinci s Poliakmi však chcú predĺžiť do poľského Plocku ropovod, ktorý dnes vedie z čiernomorského prístavu Odessa do ukrajinských Brodov. Ak by stihli dostavať prípojku skôr ako Transpetrol nové zásobníky, ľahká kaspická ropa môže Slovensko úplne obísť. Plánovaný poľsko-ukrajinský ropovod má dostatočnú kapacitu, aby pokryl európsky dopyt aj bez slovenskej trasy, povedal zástupca ukrajinského prepravcu UkrTransNafta Mikuláš Rakovský.
Ministerstvo hospodárstva, ktoré v Transpetrole zastupuje štát, postoj spoločnosti nekomentovalo. "Projekt prepravy kaspickej ropy cez Slovensko má politickú podporu, ostatné je otázkou komerčnej dohody medzi zainteresovanými subjektmi," povedala Adriana Vážna z ministerstva hospodárstva, ktorá sa zúčastnila na minulotýždňovom bratislavskom zasadnutí pracovnej skupiny pre prepravu kaspickej ropy z ukrajinskej Odessy.
Analýzu investičných nákladov, ktorú má Transpetrol predložiť do polovice mája, bude podľa Vážnej ešte posudzovať expertná skupina.
Transpetrol potrebuje zabezpečiť zásobníky
Slovenský ropný prepravca hovorí, že potrebuje tri roky a takmer dvojmiliardovú investíciu, aby dobudoval zásobníky, v ktorých by ľahkú kaspickú ropu skladoval. Dnes sú jeho kapacity naplnené prepravovanou ruskou ropou a štátnymi strategickými zásobami.
Prepravca ropy funguje tak, že sa surovina, ktorá príde z Ukrajiny na Slovensko, načerpá do nádrže v Budkovciach. Tam sa zmeria jej množstvo a podpíšu preberacie protokoly. Potom sa ropa vypustí a putuje k jednotlivým dodávateľom. Potrubie pritom môže slúžiť pre oba druhy ropy, pretože ropný prepravca vie presne určiť, aká ropa v ňom práve je, povedal zástupca UkrTransNafta Rakovský.
Pri kúpe 49 percent akcií Transpetrolu v roku 2002 Jukos sľuboval, že skladovacie kapacity dobuduje. Dodnes sa tak nestalo. Podľa informácií SME však Transpetrol odmietol aj návrhy ukrajinského prepravcu, ktorý chcel do výstavby zásobníkov investovať. Prišiel by tak o príjmy z poplatkov za skladovanie ropy.
Ďalším riešením by bolo využiť voľné skladovacie kapacity v Česku, kam by sa premiestnili napríklad štátne ropné rezervy. Keďže Slovensko ešte nie je členom európskej energetickej charty, musela by s týmto riešením súhlasiť vláda.
(dc)