
Belgickí odboroví predáci vedú čelo odborárskej demonštrácie v Barcelone. FOTO – TASR/EPA
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda musel ísť až do Barcelony, aby sa stretol s maďarským kolegom Viktorom Orbánom. Ten sa minulý mesiac postaral o rozruch, keď otvoril diskusiu o Benešových dekrétoch.
Pohneval si tým slovenských, ale najmä českých partnerov z Visegrádskej štvorky. Premiéri dokonca zrušili plánovanú februárovú schôdzku V4 na Balatone.
Európski premiéri sa pravdepodobne nebudú venovať stredoeurópskym problémom. Minister zahraničia Eduard Kukan pre SME povedal, že neočakáva otvorenie témy Benešových dekrétov. Nevylúčil však, že sa Dzurinda s Orbánom stretne. „Budú rokovania, budú sa pohybovať po chodbách. Môžu sa stretnúť.“ Oficiálne bilaterálne rokovania však v pláne nie sú.
Podobné problémy má aj český premiér Miloš Zeman. Podľa správ agentúry ČTK sa s ním ani v Barcelone neplánuje stretnúť nemecký kancelár Gerhard Schröder. Ten prednedávnom pre Zemanove vyhlásenia o sudetských Nemcoch zrušil plánovanú cestu do Prahy.
Najviac pozornosti včera v Barcelone pritiahli odborári. Zišlo sa ich približne 100-tisíc. Účastníkom summitu chcú pripomenúť, že nesúhlasia s plánovanou reformou pracovného trhu, ktorú avizoval Aznar.
„Prišli sme europolitikom povedať, aby si liberalizáciu nevysvetľovali ako privatizáciu,“ kričali pokojní demonštranti španielski, ale aj talianski, francúzski, britskí a dokonca i slovinskí.
Masovejšie a možno i menej pokojné demonštrácie policajti čakajú dnes a zajtra, keď by mali doraziť aj „ostrieľaní“ antiglobalisti.
Po barcelonských uliciach sa pohybuje pomerne málo áut. Ľudia totiž vyšli v ústrety miestnym úradom a do práce cestujú mestskou dopravou. Inokedy rušná ulica Diagonal bola takmer poloprázdna. Agentúry však informovali, že miestne prostitútky ju v noci neopustia.