Ivan Lexa (uprostred) skončil po rokoch ako nevinný. Súdy ho vo všetkých prípadoch, z ktorých bol obžalovaný, zbavili viny. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Ivan Lexa je pred zákonom čistý. Krajský súd ho včera oslobodil aj v kauze triptychu Klaňanie Troch kráľov. Súdy Lexu zbavili viny vo všetkých prípadoch.
Bývalého šéfa SIS vlani Okresný súd Bratislava III. v prípade triptychu odsúdil pre zneužitie právomocí verejného činiteľa na zaplatenie pokuty 500-tisíc korún. Krajský súd v Bratislave rozhodnutie zrušil. Proti rozsudku nie je možné podať riadny opravný prostriedok.
Lexa aj jeho početní obhajcovia boli skúpi na slovo. Lexa povedal len: "Som spokojný." Obhajca Ján Cuper vyhlásil: "Bolo to svinstvo." Ďalší advokát Ľubomír Hlbočan je "rád, keďže obhajoval nevinného".
Predsedníčka senátu zdôvodnila rozhodnutie súdu tým, že "tento skutok nie je trestným činom". Okresný súd podľa nej správne vyhodnotil skutkový stav, ale právne ho vyhodnotil zle. Krajskému súdu chýba preukázanie subjektívnej stránky trestného činu a škodlivý následok.
Na naplnenie skutkovej podstaty trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa podľa nich nepostačuje, že verejný činiteľ vykonával svoju činnosť spôsobom odporujúcim zákonu, "ale zároveň sa vyžaduje, aby tak verejný činiteľ konal v úmysle spôsobiť inému škodu, alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech". To sa vraj počas celého konania nepodarilo.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH považuje rozhodnutie súdu za škandalózne. Ministerstvo vyzval, aby podalo mimoriadny opravný prostriedok. To sa včera rozhodlo vec nekomentovať.
Lipšic je presvedčený, že v kauze išlo o spravodajskú hru voči biskupskému úradu v Banskej Bystrici. Tvrdí, že úmysel je zjavný a nie je mu zrejmé, ako dospel súd k záveru, že úmysel absentoval. "Pre mňa je zaujímavé, že práve pred štyrmi rokmi, keď bola volebná kampaň, došlo k prepusteniu Lexu z väzby, teraz znovu po štyroch rokoch, tiež vo volebnej kampani dochádza k podobnému škandalóznemu rozhodnutiu."
Aj Gyula Bárdos z SMK je z rozhodnutia smutný, ale neostáva mu nič iné, ako rešpektovať ho. "Z právneho hľadiska sú tieto verdikty možno v poriadku, ale z morálneho hľadiska to určite v poriadku nie je."
Podpredseda HZDS Ján Kovarčík tvrdí, že súdy potvrdili, že v prípade bývalého vedenia SIS išlo o vykonštruované kauzy. "My sme boli vždy presvedčení, že Lexa nemá s týmito vecami nič spoločné." Nevyjadril sa, či sa ešte Lexa do politiky vráti, lebo je to "jeho osobná záležitosť".
Hovorca banskobystrického biskupského úradu Vladimír Farkaš verdikt odmietol komentovať. Cieľom spravodajskej akcie SIS z roku 1995 údajne mala byť práve diskreditácia tohto úradu. Tajná služba na to vraj použila nastrčeného obchodníka s umením a snažila sa o fingovanú kúpu vzácneho obrazu. (rp)
Podozrenia, ktorým Lexa čelil
zamestnávanie neexistujúcich ľudí v SIS, vypracovanie scenára a pokynov, ktoré mali viesť k odstráneniu prezidenta Michala Kováča z funkcie, predaj fingovane zlikvidovaných zbraní patriacich SIS, porušenie zákona o rozpočtových pravidlách pri zakladaní obchodných spoločností pre potreby SIS, zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny, neoznámenie krádeže motorového vozidla, fingovaná kúpa triptychu, obvinenie z neoprávneného držania monitorovacieho zariadenia, umiestnenie nástražných výbušných systémov. (tasr) Vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša by sa malo skončiť v máji
BRATISLAVA - Od vraždy Róberta Remiáša uplynie v sobotu desať rokov, ale jej vyšetrovanie sa stále neskončilo. Kompletný vyšetrovací spis by sa mal dostať na stôl špeciálneho prokurátora do konca mája.
Podľa hovorca Prezídia Policajného zboru Martina Korcha je zatiaľ predčasné hovoriť, či vyšetrovateľ navrhne obžalovať všetkých obvinených vrátane bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Okrem neho je z vraždy obvinený aj Jozef Roháč, ktorý je však nezvestný a niekoľko rokov po ňom bezúspešne pátra aj Interpol. Ďalší dvaja ľudia, ktorí sa mali na vražde podieľať, už nežijú. Ide o bývalého bossa podsvetia Miroslava Sýkoru, u ktorého si podľa obvinenia vraždu objednal Ivan Lexa, a Imricha Oláha, druhého vykonávateľa. Oboch zavraždilo podsvetie pri vyrovnávaní si účtov.
Róbert Remiáš bol blízkym priateľom bývalého príslušníka SIS, ktorý bol zapletený do únosu prezidentovho syna. Jeho mama spolu s ôsmimi osobnosťami verejného života včera vyzvala, aby orgány činné v trestnom konaní vraždu konečne vyriešili, "aby sa občania tejto krajiny dozvedeli pravdu". Medzi signatármi výzvy je okrem iných Ján Krstiteľ Balázs, Ján Budaj či Ladislav Snopko. (sita, r)