Byty sú po príchode Kia drahšie

ŽILINA, BANSKÁ BYSTRICA - Ceny bytov v Žiline medziročne stúpli o 20 až 40 percent. Žilinskí realitní makléri tvrdia, že pohyb nastal najmä po príchode kórejskej automobilky KIA a po spestrení hypotekárnych úverov.

Ceny jednoizbových bytov v Žiline sa pohybujú od trištvte do milióna korún, dvojizbových okolo 1,25 milióna a trojizbových na úrovni 1,45 milióna korún. FOTO - TASR


"V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku stúpli ceny starých panelákových bytov o desať až dvadsať percent a ceny tehlových bytov v centre až o 40 percent," upresnil vzostup cien bytov v Žiline konateľ spoločnosti Custom.real Eugen Cagáň. Tvrdí, že v Žiline výrazne stúpli aj nájmy. Kórejskí vyšší manažéri sú ochotní za byty s rozlohou okolo 110 štvorcových metrov zaplatiť mesačne 1000 eur (takmer 40-tisíc korún) plus energie. Pred príchodom Kórejčanov boli takéto a podobné byty takmer neprenajateľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ceny jednoizbových bytov v Žiline sa momentálne pohybujú od trištvte do milióna korún, dvojizbových okolo 1,25 milióna a trojizbových na úrovni 1,45 milióna korún. Dvoj- a trojizbové byty v novostavbách v blízkosti centra sa predávajú v sumách od 2,2 do 3,5 milióna korún v závislosti od rozlohy. V novostavbách sa štvorcový meter plochy vyšplhal už na hranicu 40-tisíc korún.

V Banskej Bystrici tiež ceny bytov stúpli oproti minulému roku, ale v porovnaní zo Žilinou iba mierne. Priemerné ceny bytov sú o 200- až 300-tisíc nižšie ako v Žiline.

Dopyt po bytoch podporujú klesajúce bankové úroky a hypotekárne úvery.

Ceny väčšiny bytov v Banskobystrickom a Žilinskom kraji stúpli najmä začiatkom roku 2004. O rok neskôr však kancelárie zaznamenali stagnáciu a mierny pokles cien. Dôvodom bolo vyrovnanie ponuky a dopytu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu