Spomienkové akcie na černobyľskú elektráreň sa včera konali na celom svete. V Minsku si včera na spomienkovej akcii pripili aj likvidátori katastrofy, ktorí prežili. FOTO - REUTERS |
Opozícia chcela pochod pôvodne začať na Októbrovom námestí v centre Minska, kde sa po tohtoročných prezidentských voľbách uskutočnili protivládne protesty. Už ráno však zadržali asi dvadsať predstaviteľov opozície podieľajúcich sa na organizácii demonštrácie. Niektorých zadržali v bytoch a pod zámienkou kladenia odporu pri zatýkaní uväznili na 3 až 5 dní. Dopoludnia nakrátko zadržali aj opozičného lídra Alexandra Milinkieviča. Prokurátor ho varoval, že ak sa ľudia večer zhromaždia v centre mesta, zatknú ich a budú trestne stíhať. Milinkievič vyhlásil, že ide o "psychický nátlak a zastrašovanie".
"Demonštrácia bude mierna. Chceme len vyjadriť nesúhlas s černobyľskou politikou vlády," povedal Milinkievič, ktorý prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi vyčíta, že zamlčuje skutočné dôsledky havárie a osídľuje zamorené územie. "Vláda nehovorí pravdu o zdravotných následkoch pobytu v zamorených oblastiach," povedal Milinkievič. V dôsledku radiácie od roku 1986 podľa odhadov zomrelo 200-tisíc Bielorusov a v zamorenej oblasti žije viac ako 1,5 milióna ľudí. Priamo v zóne stále býva 140-tisíc ľudí.
Do centra Minska sa včera nedalo dostať, policajti v ťažkých uniformách ho izolovali kovovými zátarasmi, uzavreté boli aj dve stanice metra. Asi 15-tisíc ľudí sa zhromaždilo pred Akadémiou vied, kde bola demonštrácia povolená.
Lukašenko včera zopakoval vyhlásenie, že Bielorusko potrebuje vlastnú jadrovú elektráreň. "Skôr alebo neskôr prejdeme na jadrovú energiu," povedal a výstavbu elektrárne označil za štátny záujem. V 80. rokoch mala byť v Bielorusku otvorená jadrová elektráreň, ale po černobyľskej havárii ju prestavali na tepláreň.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME