Webová stránka http://blackhole.sk/node/442, na ktorej hackeri opisujú, ako sa dostali do počítačového systému NBÚ. REPROFOTO - SME
Zo záznamov je však zrejmé, že NBÚ nepriznal celý rozsah prieniku a hackeri sa prostredníctvom serverov dostali aj na riadiace zariadenia počítačovej siete NBÚ. Prostredníctvom nich sa mohli dostať k ďalším počítačom v sieti.
Riaditeľa NBÚ Aurela Ugora včera navštívil predseda výboru na kontrolu NBÚ, poslanec Róbert Kaliňák. Upokojilo ho, že neunikli utajované skutočnosti, keďže hackeri sa nabúrali do e-mailovej komunikácie, v ktorej majú zamestnanci zákaz hovoriť o citlivých otázkach.
Generálna prokuratúra dala pokyn na vyšetrovanie a trestné stíhanie proti hackerom. Nejde pritom vyšetrovať pracovníkov NBÚ, čo zanedbaním bezpečnostných opatrení takýto prienik umožnili.
Kaliňák o hackeroch povedal, že "ich konanie je v rozpore so zákonom a všade na svete ich postihujú".
Goldschmidt priznal porušenie bezpečnostných pravidiel v úrade a vyšetrovanie by malo odhaliť aj osobu, ktorá vymyslela pre softvér jednoduché heslo nbusr123. Zároveň však povedal, že úradu vznikla škoda, keďže musia meniť systém.
Kaliňák na otázku, či si myslí, že NBÚ vznikla škoda, keď vlastne až teraz zavádzajú to, čo už dávno mali mať, nevedel odpovedať.
Slovenská informačná služba sa k NBÚ vyjadrovať nechcela, hovorca Vladimír Šimko si však myslí, že im by sa niečo také nestalo.
Hackeri tvrdia, že problém má aj spoločnosť Netlab Plus, ktorá zabezpečovala prevádzku serverov pre NBÚ. Tvrdia, že sa vo firemnej sieti Netlabu dostali až na koncové zariadenie v slovenskom peeringovom centre SIX, cez ktoré mohli odstaviť od internetu celú sieť Netlabu.
(map, mož)
Čo hrozí hackerom?
Paragraf 247 hovorí o trestnom čine v týchto súvislostiach:
1. Kto "v úmysle spôsobiť inému škodu... získa neoprávnený prístup do počítačového systému...".
- Je otázne, či hackeri spôsobili škodu. Otázny je aj zlý úmysel, môžu tvrdiť, že chceli upozorniť na nedostatky v systéme.
2. Kto "jeho informácie neoprávnene použije".
- Hackeri informácie nepoužili.
3. Kto "informácie neoprávnene zničí, poškodí, vymaže, pozmení alebo zníži ich kvalitu".
- Nič z toho sa nestalo.
4. Kto "urobí zásah do technického alebo programového vybavenia počítača".
- Hackeri sa toho mohli dopustiť tým, že v NBÚ zanechali programy na sledovanie práce administrátorov, ale tvrdia, že softvér po sebe zmazali.
5. Kto "neoprávnene sleduje neverejný prenos počítačových dát do počítačového systému...".
- Toto hackeri naozaj urobili.
6. Kto "sprístupní počítačový program a iné zariadenia alebo heslo... umožňujúce prístup do celého počítačového systému".
- Tohto sa mohli dopustiť.
Za rôzne typy týchto trestných činov hrozí hackerom väzenie od 6 mesiacov. Najvyššia sadzba je až 8 rokov, ak bola spôsobená veľká škoda alebo ak by súd uznal hackerov za nebezpečnú organizovanú skupinu. (r)