Tento indický záber Eugena Gindla (vľavo) a Fedora Gála (v strede) sa stal základom pre obálku knihy Two up, ktorú vydal Ivan Štefánik. Obaja autori ju dnes o 19.00 h predstavia v bratislavskom Artfore. FOTO - ARCHÍV F. G.
Bolo to zhruba pred rokom, keď sa v Bratislave krstila kniha Cesta do Indie. S ohľadom na to, že išlo o pražsko-bratislavskú e-mailovú korešpondenciu medzi Fedorom Gálom a novinárom Michalom Ačom o všetko možnom, bol to názov dosť klamlivý. Vznikol až v záverečných e-mailoch, keď sa už Gál chystal so svojím iným priateľom a ďalším novinárom Eugenom Gindlom naozaj pozrieť do Indie.
Aby to nebolo také jednoduché, kniha vyšla v čase ich návratu z Indie a jedným z jej krstných otcov bol práve Gindl, ktorého vtedajší príhovor, na mnohých pôsobiaci úplne mystifikačne, zamotal veci ešte viac. A to ešte nepovedal všetko - že totiž z práve skončenej indickej cesty si s Gálom už začínajú písať prvé e-maily. Keď sa dostali k poradovému číslu 39, mali FEDOR GÁL a EUGEN GINDL hotovú knihu Two up.
Na scenár nebol čas
"Zo začiatku sme nemysleli na knihu, cestou sme reflektovali svoje zážitky i rodiace sa názorové spory, a keďže niektoré sa nedali vyargumentovať na mieste, dohodli sme sa, že po návrate si to vybavíme v e-mailoch," hovorí Gindl. "Pohádali sme sa už v lietadle do Dillí," upresňuje Gál. Príčinou bola rola západnej civilizácie a bieleho muža pri devastácii rozvojového sveta. "Pôvodne sme si povedali, že budeme hovoriť o témach, ktoré sme v Indii precítili ako dôležité: vzťahy biedy a bohatstva, vedy a náboženstva, štátu a jednotlivca a viaceré ďalšie."
Predstava akéhosi bodového scenára, podľa ktorého si budú e-mailovať, sa však ukázala čírou utópiou. "Fedor je človek prvej ruky, hneď po návrate vydal úvodný impulz, ja som odpovedal a na scenár už nebolo kedy." Podobných dialógov medzi týmito dvoma mužmi, ktorých zásadne spojila nežná revolúcia, keď jeden stál na čele Verejnosti proti násiliu a druhý viedol denník Verejnosť, bolo veľa. "Nikdy nám však nenapadlo fixovať ich, to je nóvum," hovorí Gindl.
Internet je zázrak
S tvorbou kníh na základe písania cez internet má Fedor Gál dobré skúsenosti, tak vznikla nielen spomínaná publikácia s Michalom Ačom, ale aj kniha s Petrom Zajacom nazvaná 1 + 1. "Internet je zázrak a virtuálny dialóg považujem za veľmi príjemný spôsob komunikácie, otvárajúci neuveriteľné možnosti. Nesmie to však byť na úkor živej komunikácie, fyzických dotykov, pohľadov do očí."
Pre Gindla to, naopak, bola nová skúsenosť. "Je to úplne iný typ písania, produktívny jazyk internetu umožňuje písať aj podvedome, človek sa často vyjadrí oveľa zrozumiteľnejšie, hoci tam hrozí istá povrchnosť." Tú síce možno dodatočne odstrániť pri korektúrach, no jeho náprotivok to obom striktne zakázal pre "čistotu" žánru. "Mám potrebu písať spontánne až automaticky, k textom sa už nerád vraciam a väčšinou ich pred vydaním už nečítam. Píšem vždy nadoraz," hovorí Gál.
Na mnohé veci máme rozličné názory
Ich internetové listy prezentujú chvíľami až prekvapujúco rozdielne videnie sveta. "Vedeli sme, že na mnohé veci máme rozličné názory," tvrdia obaja a súhlasia aj s tým, že počas putovania po Indii mali dostatok času rozpoznať hĺbku svojej inakosti. "Navyše, v konfrontácii s realitou tretieho sveta sa tie rozdiely vyhrotili," dodáva Gindl, ktorému vyhovuje mať na ceste partnera s inými názormi. "Vtedy sa skutočnosť reflektuje oveľa zaujímavejšie a produktívnejšie."
Gál zdôrazňuje, že ani vášnivá diskusia nič nemôže zmeniť na ich priateľstve a na svojom spoločníkovi navyše oceňuje jeho cestovateľské skúsenosti. "On už bol v Indii tretíkrát, veľa som sa od neho dozvedel."
Mnohé asi aj preto, že sa na neznámu realitu odmieta pripravovať. "Vraj by mu to skalilo vnímanie, Fedor dá totiž veľa na prvý dojem," hovorí Gindl. "Podstatné som sa však na tejto ceste nedozvedel o Indii, ale o sebe," uzatvára Gál.