Daniel Silva: Agent Mossadu

Knihy Daniela Silvu mi pripomínajú romány Dana Browna. Silva si vybral prostredie, ktoré je vzrušujúce a tajomné zároveň.

Veľa sme o agentoch a samotnej činnosti izraelskej tajnej služby Mossad počuli, čítali, pritom nič hodnoverné o nej nevieme. Len nás prostredie zákulisia špionáže fascinuje. Podobne to bolo aj s Brownovým pátraním v histórii - čo komu hovorí práca symbológa? Obaja hrdinovia - Brownov Robert Langdon aj Silvov Gabriel Allon - sú akční, zaujímaví a tým aj atraktívni muži v najlepšom veku - inteligentní päťdesiatnici, odborníci vo svojom fachu. Knihy oboch autorov (výnimky potvrdzujú pravidlo) sú napísané jednoduchým, ale pútavým štýlom. Hovorí sa o nich, že sa nedá od nich odtrhnúť alebo že sa prečítali na jeden dúšok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným hrdinom Silvových kníh je Gabriel Allon - tajný agent, ktorý je aj vychýreným reštaurátorom vzácnych umeleckých diel. Krytie využíva najmä na oddych a nájdenie rovnováhy po svojich zásahoch.

V Agentovi Mossadu však už Allon nie je aktívnym, ale tzv. spiacim agentom. Z jeho benátskeho útočiska, kde s priateľkou Chiarou reštauruje vzácny obraz sv. Krištofa, ho vytrhne atentát na izraelské veľvyslanectvo v Ríme, pri ktorom zahynie mnoho ľudí. Hoci by najradšej pracoval ako voľný agent, musí nastúpiť do aktívnej služby Mossadu pod priame velenie jeho nie veľmi obľúbeného šéfa.

Vyšetrovanie prípadu vedie jednoznačne k palestínskym teroristom, ale pátranie po tom, kto konkrétne stojí za atentátom, dovedie Allona až do histórie - do štyridsiatych rokov, keď sa začala teroristická odysea mnohých Palestínčanov - medzi nimi aj rodu al-Chalífovcov. Rukou židovskej tajnej služby zomrel nielen otec, ale o pár rokov aj syn. Zostal vnuk, Sabrí, ktorého si adpotoval sám Jásir Arafat a odpratal ho do Európy, kde vyštudoval a pripravoval sa na svoj údel - pomstiť nielen svoju rodinu, ale aj svoju vlasť. A to jediným spôsobom - atentátmi, na ktoré Židia nezabudnú. Allon sa vracia aj k vlastným spomienkam - bol to totiž on, kto zabil Sabrího otca.

SkryťVypnúť reklamu

Sabrí chystá pomstu - sériu výbuchov na miestach, kde sa pohybuje množstvo ľudí. Prvým bolo veľvyslanectvo v Ríme, nasledovalo Buenos Aires a neskôr istanbulská synagóga. Čo to bude nabudúce?

Allon je už blízko, ale doplatí na jedinú svoju slabinu - Palestínčania unesú z psychiatrickej kliniky manželku Leu. Pred rokmi prežila atentát, ktorý naplánoval Arafat, ich syn však zomrel. Teraz ju používajú ako návnadu na Gabriela.

V Agentovi Mossadu, rovnako ako v ostatných Silvových knihách, vystupujú okrem fiktívnych osôb aj reálni ľudia - ako Jicchak Rabin či Arafat. Niektoré názvy miest, ako dedina Bajt Sajjid, si Silva vymyslel, ale v podstate to mohla byť ktorákoľvek z tých, ktoré izraelská armáda zrovnala so zemou. Príbehy Židov, ktorých rodinní príslušníci zomreli pri stovkách atentátov palestínskych samovražedných atentátnikov v jeruzalemských autobusoch, však vymyslené nie sú. Aj pri al-Chalífovcoch je zmenené meno - časť príbehu si Silva prepožičal od rodu al-Salamovcov. Otec Hasan zomrel pri bojoch o Ras al-Ein v roku 1948, jeho syn Ali Hassan bol členom teroristickej skupiny Čierny september, ktorá bola zodpovedná za mníchovskú masakru v roku 1972 a množstvo ďalších útokov. Zabili ho členovia Mossadu v roku 1979, keď nastražili bombu do jeho auta.

SkryťVypnúť reklamu

Neviem, či sa dá v blízkovýchodnom konflikte vystopovať, čo bolo skôr – nájazdy palestínskych teroristov na židovské osady alebo nájazdy židovskej Hagany. Napriek tomu, že sa v románe snaží Silva vysvetliť dôvody – dokonca aj palestínske, z románu je cítiť skepsa. V krajine, v ktorej sú Izraelčania aj Palestínčania odsúdení žiť bok po boku, je vízia pokojného života a zostarnutia bez obáv z atentátov len nereálnou vidinou. Práve preto, že za každým atentátom nasleduje pomsta v podobe vraždy a vyhnáňania, ktoré sa musia opäť pomstiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 155
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 558
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 560
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 391
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 893
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu