Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová pre americkú televíziu ABC povedala, že pokiaľ Bezpečnostná rada OSN bude naďalej otáľať so zavedením sankcií proti Iránu, Spojené štáty prijmú vlastné opatrenia.
V tejto súvislosti ministerka síce pripomenula stovky diplomatických možností, ako konflikt rozuzliť, ale zároveň citovala 7. hlavu Charty OSN, ktorá pripúšťa použitie donucovacích prostriedkov vrátane sily.
Riceová podčiarkla, že Teherán úplne ignoruje výzvy OSN na zastavenie obohacovania uránu a vyvoláva oprávnenú obavu z tajnej výroby atómovej bomby. Iránskeho prezidenta síce odmietla označiť priamo za psychopata, ako to urobil izraelský premiér, ale vyhlásila o ňom: "Stavia iránsky režim do hlúpeho svetla."
Predseda Najvyššej rady národnej bezpečnosti Ali Laridžaní kontroloval: "Pokiaľ západné krajiny poškodia Irán, prijmeme odvetné opatrenia." Aké, presne neoznámil. Predpokladá sa, že na vojenský zásah by Iránci odpovedali rovnakým spôsobom, čoho sa najviac obáva Izrael. Teherán okrem toho opäť pripomenul, že nesúhlasí s riešením jadrovej problematiky na pôde OSN, ale trvá výhradne na spolupráci s Medzinárodnou agentúrou pre jadrovú energiu (MAAE).
Tá 28. apríla odovzdala správu o stave jadrového výskumu Iránu. V dokumente pre Bezpečnostnú radu nie je jednoznačne povedané, že či Teherán vyrába, alebo nevyrába jadrovú zbraň. "Pokiaľ sa chce Západ i naďalej vyhrážať Iránu, našou odpoveďou bude vystúpenie z MAAE," zdôraznil Larindžaní.
Jeho kolega z iránskej organizácie pre atómovú energiu Muhammad Sajedi dodal, že teraz už iránski vedci dokážu vyrobiť urán so štvorpercentným obsahom izotopu 235 (pôvodne dosiahol Irán 3,6 percenta). Na výrobu atómovej zbrane je potrebné obohatiť urán najmenej na 80 až 90 percent.
Cez všetko harašenie zbraňami sa Irán pokúsil o náznak kompromisu, keď navrhol otvorenie všetkých jadrových objektov medzinárodným inšpektorom, pokiaľ priznajú Iránu právo na jadrový výskum vrátane obohacovania uránu.
Medzinárodné spoločenstvo však trvá na úplnom zastavení tohto procesu. A Teherán tvrdošijne odpovedá - budeme rokovať o čomkoľvek, okrem práva na obohatený urán. "Toto rozhodnutie je nezvratné," dodal cez víkend opäť iránsky prezident Mahmud Ahmadínežád.