Tretí zväzok edície Knižnica slovenskej literatúry obsahuje výber z tvorby najvýznamnejšieho slovenského symbolistu Ivana Kraska od jeho prvotín cez dve básnické zbierky až po Iné básne a prózu, ale aj vlastný, doteraz nepublikovaný autorov životopis a časť Ivan Krasko o sebe. Dôležitá je stať Ivan Krasko v kritike a spomienkach, kde je vyjadrený obraz percepcie jeho tvorby vo svetle literárnej vedy dobovej i neskoršej a súčasnej.
Ten, kto sa zoznámil s Ivanom Kraskom len prostredníctvom hodín literatúry v škole, má v tejto knihe možnosť získať široký obraz o Kraskovi aj z inej než iba básnickej stránky. Z podrobného Kalendária života a diela sa môžeme napríklad dozvedieť, že Kraskovým svedkom na svadbe bol Hviezdoslav, jedným z najintímnejších priateľov
Štefánik a najobľúbenejším spisovateľom Turgenev. Zistíme, že Kraskovou najstaršou zachovanou básňou je Pieseň nášho ľudu, ktorú napísal ako gymnazista a Škultéty ju uverejnil v Slovenských pohľadoch, dozvieme sa, ako vzniklo literárne meno Ivan Krasko, že báseň Topole je prvá jeho báseň odkazujúca na inšpirácie indickou poéziou a jedna z najvýznamnejších z hľadiska jazykového, i to, že jeho časopisecká prvotina, publikovaná pod menom Ivan Krasko, je Balada o smutnej panej, ktorá umrela.
Môžeme si prečítať i básne v próze, v ktorých sa prejavuje vplyv indickej filozofie, ale aj modernistické prózy s lyrizujúcimi a nadrealistickými prvkami. Tento autorkin ponor do života a tvorby dopĺňa časť Ivan Krasko o sebe.
Dana Kršáková v precíznej a pozoruhodnej štúdii Poézia scelená citom na pozadí dobových súvislostí vysvetľuje, čo viedlo Kraska i niektorých iných autorov k tomu, že sa odklonili od veľkých spoločenských tém a priklonili "k problémom vlastnej existencie, svojho citového a intelektuálneho bytia".
Autorka ďalej dokazuje, v čom spočíva dobová aktuálnosť poézie a prózy Ivana Kraska, argumentuje, prečo je jeho poézia z hľadiska poetiky symbolistická, čím sa prejavuje jej modernizmus i to, z čoho vyplýva a k čomu smeruje typické kraskovské Ja.
Kršákovej Poézia scelená citom predstavuje zasvätený pohľad na dielo zakladateľskej osobnosti modernej slovenskej lyriky.
Autor: GABRIELA RAKÚSOVÁ(Autorka je literárna kritička)