Mestským policajtom vypomáha armáda a katalánska polícia. Spolu sa počet bezpečnostných agentov odhaduje na 8500. Počas summitu platia v Barcelone najprísnejšie bezpečnostné opatrenia v histórii. Aj napriek tomu včera došlo k prvým výtržnostiam.
Polícia však všetko zatiaľ zvláda s prehľadom. Najväčšie nepokoje sa odohrali v historickom centre mesta, ďaleko od priestorov, kde sa odohráva summit. Policajti obuškami rozohnali niekoľko stoviek antiglobalistov. Niektorým sa podarilo podpáliť odpadkové koše.
„Nemajú na to právo! Toto nemôžu robiť,“ kričal jeden nazlostený demonštrant. Iní skandovali: „Carlo vive!“ (Nech žije Carlo!) Pripomínali tak smrť demonštranta Carla Giulianiho, ktorého zastrelil policajt počas nepokojov v Janove.
Už doobeda skupinka mladých Baskov prevrátila automobil a žiadala prepustenie členov ETA z väzenia. Polícia ich odpratala na policajnú stanicu.
Menšie incidenty sa odohrali aj v blízkosti známej katedrály Sagrada Família, kde sa jeden antiglobalista pri konflikte s bezpečnostnými zložkami zranil. Úspešnejší bol podľa katalánskej televízie mladík, ktorý zo svojho mopeda na frekventovanej križovatke rozhadzoval po vozovke klince. Ďalší dobrodruhovia zase prepichovali pneumatiky na mestských autobusoch a dvom sa dokonca na predmestí Barcelony podarilo zapáliť niekoľko opotrebovaných pneumatík. Ani jeden však nestihol povedať, proti čomu chcel takto protestovať.
Najväčšie protesty sa očakávajú dnes, hoci tak polícia ako aj miestni obyvatelia nepredpokladajú, že by dosiahli také rozmery ako v Janove či v Prahe. JURAJ TOMAGA, Barcelona