Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Publikácia je prvou súhrnnou prezentáciou histórie jedného z našich najvýznamnejších umeleckých spolkov, ktorý zohral jedinečnú úlohu v rozvoji výtvarného umenia a kultúry nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Spolok, zameraný na organizovanie výstav a podporu umelcov, založili v roku 1885 z iniciatívy vtedajšieho prešporského župana grófa Štefana Esterházyho. Ako prvý na území dnešného Slovenska podľa parížskeho vzoru organizoval "salóny umenia" dostupné širokej verejnosti.
Marcela Veselková: Najzvláštnejšie je neľúbiť ťa
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Rukopis básnickej zbierky je založený na poézii trýznivej sebavýpovede prezrádzajúcej senzitívnu osobnosť. Lyrická hrdinka pred čitateľom odkrýva hlbiny svojho vnútra a expresívnym, zavše až drsným výrazom sa spovedá zo svojich pocitov. V jej veršoch dominuje téma samoty, nenaplnenej lásky a depresie spojenej s existenciálnou úzkosťou. Nesie známky inšpirácie litanickým štýlom niektorých beatnikov, hoci tematicky a výrazovo pripomína skôr tzv. poéziu osobnej spovede v USA.
Josef Čermák, Kristina Čermáková: Slovník latinských citátov - 4328 citátov so slovenským prekladom a výkladom
Ikar, Bratislava 2006, preklad Rudolf Čižmárik
Kniha sprístupňuje výber dodnes živých, múdrych, často vtipných a majstrovsky formulovaných aforizmov, sentencií, gnóm, maxím, nápisov, hesiel a výrokov významných učencov, spisovateľov a historicky známych osobností antiky, stredoveku aj novoveku. Prináša kľúčové, často citované a pre všeobecnú vzdelanosť nenahraditeľné miesta z biblických kníh a neskorších základných diel náboženskej literatúry, ale aj najbežnejšie liturgické pojmy a uvádza niektoré kľúčové výrazy a termíny vedy, obraty, úslovia, porekadlá a príslovia, ktoré aj v súčasnosti bežne používame.
Jiří Olič, Peter Michalovič, Ľudo Petránsky: Marek Ormandík. Polčas rozpadu
Edition Ryba, Trnava 2005
Svet podľa Mareka Ormandíka nie je miesto nedeľného popoludnia na slnečnom ostrove idylky. Vytrvalo namáča štetec do rozmanitých farieb psychologických odtieňov a putuje labyrintmi ľudskej duše.
Thomas Brezina: Démon ticha
Fragment, Bratislava 2006
Nikto nevie prečo, ale všade je ticho ako v hrobe a v noci sa dejú veľmi divné veci. Mestom sa zakrádajú tajomní votrelci. Podarí s vôbec túto záhadu objasniť? Kniha je určená čitateľom od 11 rokov.
Žena nie je tovar. Komodifikácia žien v našej kultúre
Aspekt, Bratislava 2006, editorky Jana Cviková, Jana Juráňová, Ľubica Kobová
Ženy boli často v histórii predmetom výmenného obchodu medzi mužmi. A hoci nastalo obdobie, čo rovnosť žien a mužov považuje za legislatívne samozrejmé, ešte stále možno ženy predávať legálne (v reklame) i nelegálne (na nútenú prostitúciu). Táto publikácia, ktorá nadväzuje na Ružový a modrý svet rodových stereotypov, prináša pestrý textový i obrazový materiál o tom, ako sa žena stáva tovarom, ale aj o tom, ako sa tomu najmä v pedagogickej praxi dá predchádzať.
Paul Reboux: Zvieratá a láska
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, preklad Elena Flašková
Paul Reboux (1877 - 1963) básnik, fejtonista, románopisec, historik, polemik, gastronóm. Zaujal súčasníkov najmä svojím humorom a nekonformizmom, hodným "usmievavého elegantného neškodného anarchistu". Kniha je skôr karikatúrou, než prácou zoológa. Reboux sa pri opisoch ľúbostných praktík zvierat inšpiroval najvýznamnejšími spisovateľmi tohto žánru a vedcami pričom vyvracia niektoré vžité predstavy: býk nie je taký mužný, ako si myslíme, tiger sa mylne považuje za symbol žiarlivca a holub nie je symbol vernosti.
Neobyčajné použitie obyčajných vecí
Výber Reader's Digest, Bratislava 2006
Hlavná časť tejto knihy má podobu encyklopédie, kde sú jednotlivé predmety zoradené od A po Z (počnúc acylpyrínom až po žuvačku). Vďaka tomu sa ľahko dostanete k potrebným informáciám a zároveň sa pobavíte. Výsledkom je najkompletnejší a najspoľahlivejší sprievodca alternatívnymi spôsobmi používania bežných vecí v domácnosti. Kniha kombinuje tradičné, časom overené rady (napríklad likvidácia buriny jablčným octom), celkom nové tipy z celého radu dôveryhodných zdrojov a takisto zopár trikov, na ktoré sme prišli sami.
Protojerej Alexander Meň: Ruská náboženská filozofia
Kalligram, Bratislava 2005, preklad Ján Komorovský
V prvej polovici 19. storočia vznikajú v ruskej filozofii dva prúdy, ich predstaviteľov zvyknú nazývať "slovanofili" a "západníci". Tí prví vytvárajú osobitnú filozofiu slovanského národa, hľadajú ju v dávnych časoch, západníci zasa zastávali názor, že Rusko je súčasťou Európy, orientovali sa na pokrok, vedu, techniku a osvetu.
Mark Winegardner: Krstný otec sa vracia
Ikar, Bratislava 2006, preklad Jozef Kot
Pred viac ako tridsiatimi piatimi rokmi vyšiel veľký americký príbeh Maria Puza Krstný otec, ktorý zanechal v populárnej kultúre nezmazateľnú stopu. Uznávaný spisovateľ Mark Winegardner teraz v knihe Krstný otec sa vracia dopĺňa rozprávanie: opisuje roky, ktoré neboli zachytené ani v Puzovom bestselleri, ani v klasických filmoch Francisa Coppolu. Je rok 1955. Michael Corleone vybojoval krvavé víťazstvo vo vojne medzi newyorskými zločineckými rodinami. (ba)