Společnost pro Revolver Revue, šéfredaktorka Terezie Pokorná
Slovo tendenčný je pre mňa poklona, je názov interview so slávnym britským spisovateľom, dramatikom, ale hlavne literárnym kritikom Terrym Eagletonom. K rozhovoru s touto rozpornou osobnosťou, ktorá sa považuje za akademickú hviezdu prvej veľkosti, patrí aj analýza Eagletonovej práce Marekom Vajchrom. Revue prináša druhú časť z legendárneho románu Witolda Gombrowicza Posedlí, ako aj úryvok z knihy Alexandra von Hohensteina Warthegau: Deník z let 1941/42.
Šestnásť otázok pre Alana Zárubu a ukážky jeho tvorby tvoria obsah rubriky Z dílen grafiků, cyklus Vikora Karlíka a Karla Cudlína Ateliéry pokračuje návštevou u Marie Blabolilovej a kubánsky Pražák Cristian del Risco predstavuje sériu Známky/Sellos inšpirovanú detskou filatelistickou zbierkou. Nezvalovský model umelca je témou eseje Pavly Pečinkovej, Karel Haloun napísal recenziu úspešnej výstavy Papež kouřil trávu, Couleur ďalej ponúka informáciu o konferencii o Bohumilovi Hrabalovi v Udine či text o zborníku Literatura určena k likvidaci.
Romboid 3/2006
Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, šéfredaktor Ivan Štrpka
Rozborom tvorby Michala Hvoreckého, Tomáša Horvátha a Maxima E. Matkina prichádza Marína Šimáková v eseji Kríza, či nový pocit skutočnosti? k záveru, že dnes je povážlivé hovoriť o slovenskej literárnej generácii.
Blok o čuvašskom lyrikovi Gennadijovi Ajgim pripravoval Ján Zambor v čase, keď sedemdesiatdvaročný básnik zvádzal v moskovskej nemocnici svoj neúspešný boj s ťažkou chorobou. Novými veršami sa v čísle predstavujú Ján Litvák a Miro Čársky a poézii sú venované aj Konfrontácie - zbierku Petra Repku Básne paralelne recenzujú Zoltán Rédey a Ján Gavura.
Rozsiahly úryvok z románu Príbeh o Márii Petrovne ponúka Stanislav Rakús, kým Július Vanovič pokračuje ďalšími Listami zo starého dvora. Juraj Mojžiš upriamil svoje voľné oko tentoraz na svätého Františka Borgia pri lôžku umierajúceho hriešnika Francisca Goyu a zo sveta výtvarného umenia je aj "sochárska" úvaha Daniela Grúňa nazvaná XYZ labilita. (ba)