Na podobnú bleskovú návštevu prišiel v marci aj britský premiér Tony Blair, ešte predtým letel Dzurinda do Washingtonu za americkým prezidentom Georgeom Bushom. V apríli bol v Bratislave šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.
Všetci traja svetoví politici dávali najavo svoje sympatie voči Dzurindovi aj voči reformám jeho vlády.
Minulý týždeň zasa letel Dzurinda do Paríža, aby sa na 90 minút stretol s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom.
Britská politologička Keren Henderson, ktorá sa dlhodobo venuje Slovensku, chápe tieto stretnutia ako dôkaz, že medzinárodná scéna rešpektuje Dzurindovu vládu, "čo je v ostrom kontraste najmä s obdobím Mečiara".
Henderson pripúšťa, že Dzurindove stretnutia môžu mať vplyv na voličov, pre ktorých "je akceptácia Slovenska na zahraničnej scéne ešte stále dôležitá, aj keď to nehrá už takú úlohu ako pred štyrmi rokmi".
Sociológ a bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora hovorí, že Dzurindova SDKÚ si chce potvrdiť kredit a prilákať racionálne uvažujúcich voličov, ktorí zvažujú aj iné alternatívy.
Dzurinda je jedným z najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe a má výhodu, že sa s mnohými politikmi pozná už roky. "Vzájomné sympatie hrajú dôležitú úlohu," hovorí analytička bruselského Strediska pre európsku politiku Amanda Akcakoca.
Podľa nej je takáto predvolebná podpora spriaznených politikov bežná. Kancelárka Merkelová napríklad podporila pred voľbami talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a všetko dobré zaželala aj šéfovi maďarskej opozície Viktorovi Orbánovi. Všetci sa hlásia k pravici, podobne ako Dzurinda.
Ešte do júnových volieb by mal prísť na Slovensko chorvátsky premiér Ivo Sanader a možno aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, ktorý Dzurindu podporil aj pred voľbami v roku 2002.
ŠTEFAN HUDEC