Nárast tržieb sa odráža aj na platoch.
Pracovníkom v stavebníctve rástli podľa úradu platy v marci najrýchlejšie, oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpli o 11 percent. "Vysoký rast miezd v stavebníctve súvisí najmä s rýchlo rastúcim realitným trhom, ktorý je výrazne podporovaný najmä zo strany bánk prostredníctvom hypotekárnych úverov," povedal ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál.
Úvery sú napriek miernemu zvýšeniu úrokov stále dostupnejšie. K nehnuteľnostiam sa môžu dostať aj ľudia, ktorí by inak na byty a domy peniaze nemali. "Podporuje to rýchlejší rozmach výstavby nehnuteľností, ale aj rast miezd v tomto odvetví, ktoré boli v porovnaní s inými odvetviami dlhodobo na nižších úrovniach," hovorí Šmál. Stavebníci zarábali v prvom štvrťroku priemerne 14 312 korún mesačne. Horšie na tom boli podľa štatistikov už len zamestnanci pôšt, maloobchodu a reštaurácií.
Najlepšie platení sú zamestnanci v telekomunikáciách, ktorí mesačne brali priemerne 32 901 korún v hrubom. Podobné platy majú aj zamestanci bánk, poisťovací agenti a iní finanční sprostredkovatelia. Ich zárobky však úrad včera nezverejnil, urobí tak až na budúci mesiac. Nad priemernou mzdou sa ešte ocitli platy ľudí pracujúcich v realitách, priemysle a veľkoobchode. Koncom minulého roka bola priemerná mzda vyše 17-tisíc korún. ĽUBOŠ JANČÍK
Nezhody u poštárov
V marci podľa Štatistického úradu klesli iba platy na poštách o šesť percent a zamestnanci zarábali v priemere 12 751 korún. Pošta však tvrdí, že čísla nesedia. "Priemerný plat bol u nás vyšší," povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Izabela Lisáková. Pravda podľa nej nie je ani to, že platy klesli. "Priemerná mzda stúpla v marci medziročne o 14,1 percenta." Tento rok by priemerný plat na poštách mal stúpnuť na 15 700 korún.
Problém je v tom, že platový priemer v celom odvetví znižujú súkromní doručovatelia. (ľja)