Ako sa u nás vníma pozícia nevlastnej matky?
Macocha stále symbolizuje tú zlú osobu, ktorá nedá deťom poriadne najesť, je k nim drsná a využíva ich na prácu. Ja radšej hovorím o nových mamách, druhých mamách či náhradných rodičoch. Všimnite si, že slovo ,otčim' takéto negatívne asociácie nevyvoláva.
Má to muž s deťmi pri hľadaní novej ženy ťažké?
Macochy či nevlastné mamy sa oficiálne stávajú ,náhradnými mamami' sobášom s otcom dieťaťa. Len zriedka je to rozvedený otec, ktorý získal dieťa do výchovy, skôr to býva ovdovený otec. Ten si hľadá ženu, ktorá by sa mu postarala o dieťa či deti a ktorá by mu bola súčasne manželkou. Títo muži majú relatívne vysoký kurz, lebo je dosť nevydatých žien, ktoré majú materinský pud veľmi silný a sú schopné a ochotné takéto deti prijať. Ich oddanosť deťom býva veľmi vysoká, ak sa z rôznych dôvodov - či už pre vek, alebo zdravotný stav - biologickými matkami nestanú.
A čo rozvedení otcovia, ktorým deti nie sú prisúdené?
Rozvedený otec, ktorý dieťa neprinesie do spoločnej domácnosti, no stýka sa s ním počas víkendov, prázdnin a podobne, môže tiež nájsť dobrú mamu pre svoje dieťa. Ak má však táto mama vlastné deti a pridajú sa aj deti spoločné, môžu vznikať klasické problémy s ,mojimi, tvojimi a našimi deťmi'. Často to nemusí byť problém samotnej matky, ale ťažšie zžívanie sa všetkých detí dohromady, vzájomná rivalita a niekedy až nekritické ochraňovanie tých ,mojich' detí.
Aké ďalšie problémy vznikajú pri starostlivosti o nevlastné deti?
Najčastejšie to býva poštvávanie detí voči nevlastnej matke. Či už sú to starí rodičia zo strany otca či biologickej matky, zlomyseľní susedia alebo vlastná matka. Ak je autorita rodiča nahlodávaná zvonku, je veľmi ťažko zaujať principiálnejšie postoje. Prísnosť je pomenovávaná ako krutosť, trest ako šikanovanie, odopretie nejakého darčeka či inej odmeny ako lakomosť.
Ako vplýva na vzťahy takáto nezdravá atmosféra?
Nabáda dieťa k prekračovaniu stanovených hraníc, alebo zneisťuje matku v jej úsilí dôslednej výchovy a stanovovaní hraníc aj ,nevlastnému' dieťaťu. Tí, ktorí takto zasahujú do výchovy, si často neuvedomujú, že dieťaťu veľmi škodia a vôbec ho neochraňujú. Ak sú tam zmiešaní súrodenci, rozdielnosti vo výchove vnášajú rozkol aj medzi nich. Rozhodne nie je zdravé, ak si matka nemôže dovoliť správať sa rovnako k vlastnému i ,nevlastnému' dieťaťu.
Dokážu ,náhradné ženy' nevlastným deťom nahradiť mamu?
Myslím si, že každá rozumná žena si musí byť vedomá toho, čo znamená život s mužom, ktorý má deti s inou ženou. Ten, čo ich má vo výchove, to jasne deklaruje. Zložitejšie je to u tých, čo kvôli novej, mladej láske opúšťajú vlastnú rodinu. Ani oni si nemusia uvedomovať, čo to bude znamenať, nie to ešte mladá dievčina. Tá si môže myslieť, že si berie muža, ktorého bude mať pre seba, alebo si nemusí uvedomiť ťažkosti pri výchove len o pár rokov mladších ,nevlastných detí'. Rozumní ľudia by však komplikácie mali vedieť zvládnuť. Otec si musí natrvalo ponechať zodpovednosť za svoje deti, nová mama sa zriecť mnohých ilúzií a predstáv, že budú len ON, ONA a ICH DETI.
Aká by mala byť dobrá macocha?
Dobrá macocha je prosto mama. Milá, chápavá, tolerantná, no aj prísna, ak treba, a zásadová. Deťom netreba podliezať a neslobodno ich ani odmietať. Autentickosť, prirodzenosť, priateľskosť - to deti vždy vycítia. Mala by byť dosť múdra, aby vedela riešiť problémy, či vyhľadať pomoc, keď to začne škrípať. Koniec koncov, v koľkých rodinách s oboma vlastnými rodičmi to občas nezaškrípe?