Opozícia sa obáva, že úrad nevznikol len na to, aby odhaľoval úplatkárstvo. V pozadí je vraj snaha sledovať jej predstaviteľov.
Vznik Centrálneho protikorupčného úradu bol jedným z hlavných bodov volebného programu strany bratov Kaczyńských. Podľa nich to bude hlavný nástroj boja s neduhom, ktorý po roku 1989 prerástol celou spoločnosťou.
Nová tajná služba bude skúmať údaje v majetkových osvedčeniach politikov, priebeh privatizačných káuz a všetky styčné body medzi politikou a ekonomikou. Kamiński už pred pár mesiacmi vyhlásil, že ho budú zaujímať "príliš blízke vzťahy s poľskou politikou" niekoľkých najvýznamnejších poľských podnikateľov, ktorí napríklad zamestnávali vo svojich firmách bývalých členov vlády a parlamentu.
V úrade bude pracovať asi 500 ľudí. Miesto tam nenájdu bývalí príslušníci a agenti komunistických bezpečnostných služieb. Agenti budú môcť odpočúvať, budú mať pri sebe zbraň a dokonca budú môcť pôsobiť aj v úlohe agenta-provokatéra.
Opozícia je voči úradu veľmi kritická. Hovorí, že podobné právomoci už dnes má prokuratúra, polícia, Agentúra vnútornej bezpečnosti a ostatné služby. "Nie je to nevyhnutná inštitúcia," priznáva aj profesor Zbigniew Ho˝da z helsinskej nadácie ľudských práv.
Opoziční politici sa obávajú, že protikorupčný úrad sa môže v rukách vládneho Práva a spravodlivosti stať politickou políciou. "Apolitický Kamiński je takou istou groteskou ako trabant-limuzína," komentovala Katarzyna Piekarska zo Zväzu demokratickej ľavice.
Právo a spravodlivosť na všetky námietky kontruje, že vznik úradu kritizujú len tí, ktorí sa niečoho boja.
Vznik úradu musí ešte schváliť Senát. Vládne strany tam po vzniku koalície Práva a spravodlivosti s radikálne pravicovou Ligou poľských rodín a populistickou Sebaobranou, majú väčšinu hlasov.