DOLNÝ KUBÍN 14. mája (SITA) – Fotografickú tvorbu režiséra Dušana Hanáka prezentuje výstava Záznamy a odkazy, ktorú môžu návštevníci Župného domu v Dolnom Kubíne obdivovať do polovice júna. Hanák prezentuje svoje staršie i najnovšie fotografie, v tvorbe sa zameriava predovšetkým na mestské osídlenia, periférie miest, ulice, ľudí a podobne.
Výstava približuje Hanákove fotografické témy v dvoch cykloch. V prvom s názvom Záznamy autor zaznamenáva objekty, zátišia, dokumentuje ľudí žijúcich mimo celospoločenských noriem. Pod názvom Odkazy Hanák ľuďom sprostredkuje fotografie originálnych textov, odkazov z rôznych kultúr. Sú to pre neho napríklad plagáty, či sprejom striekané nápisy, grafity. Výstavu, ktorá vznikla v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom v Bratislave, kurátorsky pripravil filozof a estetik Peter Michalovič.
Známy režisér a filmový scenárista Dušan Hanák (1938) absolvoval Filmovú a televíznu fakultu AMU v Prahe. Nakrútil 20 krátkych filmov, ktoré ocenili i v zahraničí, napríklad na festivaloch v Oberhausene, v Montevideu a v Paríži. Medzi najznámejšie Hanákove filmy patria Rúžové sny (1976), Ja milujem, Ty miluješ (1980), Obrazy starého sveta (1972, v distribúcii až v roku 1988), Tichá radosť (1985), Súkromné životy (1990). V roku 1995 nakrútil film o totalitných režimoch a vzťahu občana k nim s názvom Papierové hlavy, získal zaň cenu Golden Spire Award na 40. MFF v San Franciscu. Hanák napísal knihu Slepec a nahá slečna (1999) a scenáre k filmom 322, Obrazy starého sveta a Ružové sny. Okrem toho píše aj poéziu, ktorá odráža jeho filmové a fotografické videnie sveta a ľudí. V súčasnosti vyučuje nádejných filmových tvorcov na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Informovala o tom Eva Ľuptáková, riaditeľka dolnokubínskej Oravskej galérie, ktorá Župný dom spravuje.