Knokaut Švédov. Slovenský útočník Andrej Kollár strieľa piaty gól v oslabení v stretnutí Slovensko - Švédsko 5:2. FOTO- SITA
V piatom zápase na hokejových majstrovstvách Slovenska v Rige predviedli reprezentanti Slovenska svoj najlepší výkon a favorizovaných Švédov zdolali v Skonto aréne 5:2. Aby však postúpili do štvrťfinále play off, musia im zapasovať výsledky zostávajúcich súbojov osemfinálovej skupiny F a zajtra večer vyhrať nad Ukrajinou.
Slovenský tím povzbudil návrat kapitána Mariána Hossu do zostavy, hoci so zraneným kolenom sa na predpoludňajšom rozkorčuľovaní ešte necítil úplne zdravý. Náš prvý útok otvoril už v 2. minúte gólový účet a potom sa pridali aj ďalšie päťky. Včera zabralo celé mužstvo, v bránke sa prekonával Križan.
Kritická situácia nastala v druhej tretine, keď Švédi za 69 sekúnd znížili z 3:0 na rozdiel gólu, no Slováci mali veľký gólový apetít a vzápätí v presilovke zvýšili náskok. Gól Marcela Hossu po bratskej spolupráci na 4:2 bol zrejme rozhodujúci. Extraligista Andrej Kollár poistil výhru v 47. minúte dokonca v oslabení.
Naše mužstvo sa ani teraz nevyhlo vylúčeniam, ale zahralo pozorne v oslabeniach a Križan vychytal aj hviezdy z NHL Zetterberga, Franzena, Samuelssona či Nylandera. Slovenské mužstvo podalo obetavý výkon, hráči sa vrhali do striel a túžili po víťazstve ako nikdy predtým na týchto majstrovstvách sveta. Len dva body im reálne mohli udržať postupové nádeje a zámer sa vydaril.
Hlasy trénerov
František Hossa, Slovensko: "Návratom Mariána do zostavy stúplo hráčom sebavedomie, čo bolo cítiť už na raňajšom rozkorčuľovaní. Boli odhodlaní odovzdať na ľade všetko. Ich výkon a víťazstvo nad silným súperom si veľmi cením. Všetci chlapci pracovali veľmi dobre. Dôležitá bola najmä hra v oslabení, podržal nás aj Karol Križan. Vedeli sme, čo by nás v prípade neúspechu čakalo. Hrali sme skutočne pod veľkým tlakom, ale napokon sme to zvládli."
Bengt-Ake Gustafsson, Švédsko: "Vedeli sme, že hráme s tímom, ktorému ide o prežitie. Mali sme zlý úvod, čo bolo z pohľadu výsledku dôležité. Slovensko hralo veľmi dobre v defenzíve a poradiť sme si nevedeli najmä s jeho rýchlymi protiútokmi. Navyše sme nevyužili viaceré šance. S naším výkonom nemôžem byť spokojný." (sita)
F-skupina
Slovensko - Švédsko 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Góly: 2. Marián Hossa (Pavlikovský, Marcel Hossa), 9. Cibák (Marián Hossa, Jurčina), 22. Vydarený (Čiernik, Milo), 27. Marcel Hossa (Marián Hossa, Pavlikovský), 47. Kollár (Milo) - 23. Johansson (Samuelsson, Zetterberg), 24. Karlsson (Emvall, Mattsson). Pred 2822 divákmi rozhodoval Hansen (USA), vylúčení: 8:7 na 2 min., presilovky: 3:1, oslabenia: 1:0.
Slovensko: Križan - Vydarený, Štrbák, Jurčina, Milo, Stehlík, Graňák, Harant Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa, Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, Kováčik Švédsko: Henriksson - Magnus Johansson, Sundin, K. Jönsson, A. Holmqvist, Kronwall, Hallberg, - Samuelsson, Zetterberg, Franzén - Melin, Nylander, Martensson - Mattsson, Karlsson, Emvall - Hannula, J. Jönsson, Nordqvist.
Najlepší (podľa organizátorov): Marián Hossa - K. Jönsson.