Takýto obrázok z Bulharska je možné vidieť aj kdekoľvek na Slovensku. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Slovensko zrejme nebude brániť Bulharom a Rumunom chodiť za prácou k nám, ak ich krajiny v roku 2007 vstúpia do Európskej únie. Zhodla sa na tom väčšina oslovených politikov, pochybnosti zazneli iba od Smeru a HZDS.
Keď vstupovalo do únie Slovensko a ďalší noví členovia, väčšina pôvodných členov únie na istý čas uzavrela svoje pracovné trhy. To sa novým členom nepáčilo. Bol by paradox, keby Slovensko proti Bulharsku a Rumunsku robilo to, proti čomu protestovalo vo vlastnom prípade.
Politológ Ivo Samson hovorí, že medzi novými členmi funguje "princíp solidarity" s ďalšími nováčikmi. Naopak, staré členské krajiny a možno aj Poľsko budú obhajovať prechodné obdobia pre obmedzenie voľného pohybu pracovných síl.
Opozičný Smer nemá jednotný názor. Podpredsedníčka strany Monika Beňová by naše obmedzenie proti Bulharsku a Rumunsku považovala za "nekorektné" a nemá ani obavy z prílevu pracovných síl.
Ďalší podpredseda Smeru Pavol Paška naopak povedal, že "nejaké prechodné obdobie by nám možno prospelo", lebo na Slovensku sa práve teraz mení pracovný trh s príchodom veľkých zahraničných investorov.
Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič takéto obavy nemá a dodal, že sa nenaplnili ani tie, ktoré mali staré členské štáty pri rozšírení únie v roku 2004.
Štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi z SMK nepredpokladá vlnu záujemcov o prácu na Slovensku, keďže rozdiely v platoch nie sú také veľké. SMK je jednoznačne proti zavedeniu ochranných opatrení.
Podpredseda KDH Martin Fronc síce predpokladá istý pohyb na našom pracovnom trhu, ale nijako dramaticky. "So vstupom do únie sa prijímajú aj jej princípy, to znamená voľný pohyb kapitálu, tovaru a osôb, a tento princíp treba rešpektovať," povedal.
"Slovensko by nemalo zavádzať proti týmto krajinám prechodné opatrenia," povedala predsedníčka SF Zuzana Martináková. Slovensko, ktoré má samotné vysokú nezamestnanosť, sa náporu Rumunov a Bulharov na svoj trh nemusí obávať, vysvetlila.
Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej sa Slovensko môže obávať skôr konkurencie v oblasti zahraničných investícií než prílevu pracovných síl. Otázka zavedenia prechodných období však "nie je teraz taká horúca", myslí si.
Za zavedenie prechodných období je naopak podpredseda HZDS Viliam Veteška, hoci je to len jeho súkromný názor, keďže strana sa tým zatiaľ nezaoberala. "Je tu nebezpečenstvo v oblasti kriminality a rizika čiernej práce," povedal.
V susednom Česku ani v Maďarsku nie sú výraznejšie politické tlaky na to, aby boli prechodné obdobia proti Rumunsku a Bulharsku zavedené.
Údaje z roku 2004
Bulharsko:
počet obyvateľov: 7,97 milióna rast HDP: 5,6 percenta nezamestnanosť: 11,9 percenta Rumunsko:
počet obyvateľov: 21,7 milióna rast HDP: 8,3 percenta nezamestnanosť: 6,8 percenta Slovensko:
počet obyvateľov: 5,38 milióna rast HDP: 5,5 percenta nezamestnanosť: 18,2 percenta (Údaje za rok 2004, zdroj Eurostat)