Hovorca konfederácie odborových zväzov Ľubomír Čierny tvrdí, že najmä bulharská pracovná sila "je oveľa lacnejšia, a pritom dosť kvalifikovaná".
Boris Lukáč zo slovenskej centrály personálnej spoločnosti Manpower pripúšťa, že tamojšia pracovná sila je síce lacnejšia, ale môže mať iný prístup k práci. Ďalšou brzdou je zákonná minimálna mzda na Slovensku.
Lukáč však upzorňuje, že by sa Slováci nemali tváriť, že Bulhari či Rumuni "sú zo socialistického bloku a my nie", lebo máme spoločný základ. Máme síce teraz istý náskok, ale ten "môže byť veľmi rýchlo znížený alebo zmazaný".
Bulharsko aj Rumunsko môžu začať lákať investície do svojich krajín na úkor Slovenska vďaka lacnej pracovnej sile, ale majú inú relatívnu nevýhodu - vyššiu korupciu a nižšiu vymáhateľnosť práva. Na tieto riziká upozornila tento týždeň aj Európska komisia.
Napriek tomu Manpower začiatkom mája oznámila rozšírenie svojich aktivít do Bulharska. Pobočku tam otvára aj česká farmaceutická spoločnosť Walmark. Veľký potenciál pre ňu predstavuje aj "predpokladané zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov deväťmiliónového Bulharska", citovali Hospodářské noviny riaditeľa Walmarku Tomáša Macuru.
Čierny si myslí, že mnohí zahraniční investori môžu Slovensko nahradiť Rumunskom alebo Bulharskom. "U nás sa budujú len ľahké konštrukcie priemyselných závodov. Nie je investične náročné fabriku presťahovať - zobrať len technológiu," hovorí. Tým, kdo nás pripravia o prácu, však podľa neho nebudú Rumuni a Bulhari, ale "globalizovaný kapitál".
Lukáč si nemyslí, že Slovensku hrozí odlev investorov. Dôvodí aj tým, že tunajšia pracovná sila momentálne získava zručnosti, čo je, alebo raz bude, investorom prospešné a čo ich stojí nemalé peniaze. "Taká investícia sa nehádže za hlavu zo dna na deň."