Umelci nežijú len z koncertov. Často sú dôležitou súčasťou ich príjmov aj peniaze za hranosť v médiách. Textári či speváci, ktorí sú platcami DPH, sú potom z tohto zárobku nespravodlivo zdaňovaní až dvakrát. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Kombinácia zákona o dani z pridanej hodnoty a súčasná právna forma ochranného zväzu autorského SOZA finančne znevýhodňujú niektorých známych slovenských textárov, spevákov či skladateľov. Z honorárov za produkciu svojich diel v médiách, tzv. tantiém, musia platiť zároveň DPH aj daň z príjmu.
Umelci, ktorých príjmy za rok prekročia 1,5 milióna korún, sa podľa zákona o dani z pridanej hodnoty stávajú automaticky jej platcami. Potom odvedú v daniach štátu až 38 percent.
Nelogické zdaňovanie
"Tantiémy tvoria asi polovicu mojich príjmov. Ročne pre povinnosť platiť aj DPH môžem prísť aj o pol milióna korún," povedal autor scénickej a reklamnej hudby Marián Čurko. Problém je v tom, že SOZA ako občianske združenie nie je platcom DPH. Daň z pridanej hodnoty, ktorú na umelcov uvalil zákon, tak nemajú na koho preniesť.
"Je to nespravodlivé," povedal skladateľ a spevák Vašo Patejdl. "DPH si nemôžeme na nikom uplatniť. Ako spevák si nekupujem ani len nástroje. Je to nelogické," mieni džezový spevák Peter Lipa.
Ministerstvo financií aj SOZA o probléme vedia, ale za dva roky nenašli nijaké riešenie. Jednou z ciest, ako zmeniť nespravodlivý stav, by mohla byť zmena zákona o DPH, kedy by tantiémy DPH nepodliehali.
Zmena právnej formy
Ministerstvo o takejto možnosti neuvažuje. Odvoláva sa na legislatívu bežnú v únii. "Umelec dodáva službu SOZA a zväz zasa dodáva služby rádiám a televíziám," vysvetľuje hovorca rezortu Peter Papanek. Ministerstvo naznačuje, že SOZA by sa mala stať platcom DPH, podobne ako v iných krajinách vo svete.
"Táto zmena by podstatne zjednodušila situáciu. Neviem však predvídať, či by členstvo bolo ochotné rozhodnúť sa na zmene obchodnej formy, pretože prevažnej časti členov sa platenie DPH netýka," povedal riaditeľ zväzu Ladislav Briestenský. Členovia by zmenou právnej formy stratili aj právomoc spolurozhodovať v organizácii. Až 94 percent z 1400 členov ročne nezrobí na tantiémoch viac, ako je priemerná ročná mzda. Väčšina z nich nie je platcami DPH, upozornil Briestenský.
V nedohľadne
SOZA a rok 2003 vybrala najmä od rádií a televízií viac ako 218 miliónov korún. Rozdelila ich medzi umelcov najmä podľa odohraných minút a vlastného kľúča umelcom. Keby bola obchodným združením, musela by k tejto sume pripočítať aj DPH. To by však zaťažilo médiá - zvlášť verejnoprávne.
Napríklad v Nemecku a Rakúsku sú autorské zväzy obchodnými spoločnosťami, ktoré uplatňujú DPH. Majú zmluvu aj s členmi, aj s médiami. V niektorých krajinách, ako je Grécko, Španielsko či Francúzsko, organizácia vyberie sumy za tantiámy od inštitúcií aj s DPH, ktorú potom odvádza a umelci daňou nie sú zaťažení.
Oslobodené od DPH sú napríklad
univerzálne poštové služby, zdravotná starostlivosť v štátnych i neštátnych zdravotníckych zariadeniach, zubná ambulancia, kúpeľná starostlivosť, dodanie orgánov, krvi a materského mlieka, služby sociálnej pomoci, služby, ktorých účelom nie je dosahovanie zisku (tretí sektor), výchovné a vzdelávacie služby, služby dodávané ako protihodnota členského príspevku pre vlastných členov politických strán a hnutí, cirkví a podobne, služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou, charitatívne koncerty, vysielanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu (okrem reklám a sponzorovaných programov), činnosť poisťovní, s určitými výnimkami je oslobodený od dane nájom nehnuteľností (okrem hotelov, kempingov a podobne). Zdroj: zákon č. 222/2004, o dani z pridanej hodnoty
Ako vnímajú dvojité zdanenie umelci
Peter Lipa (spevák): "Určite to chce výnimku a je nespravodlivé, aby sme z našich autorských honorárov platili DPH, lebo si daň nemôžeme uplatniť. Ako spevák si nekupujem ani nástroje. Je to nelogické."
Vašo Patejdl (skladateľ a spevák): "Tantiémy tvoria viac ako polovicu mojich príjmov, takže sa ma absolútne dotýka, že som zdanený dvojnásobne. Umelci už oslovili aj premiéra, aj ministerstvo financií. Myslím, že by stačila malá zmena zákona. Vyčleniť tantiémy z povinnosti platiť DPH podobne, ako je to pri dividendách. Ja si nemám ako DPH uplatniť voči štátu, lebo ako skladateľ si kúpim akurát tak ceruzku a notový papier. Považujem to za nespravodlivé."
Peter Graus (hudobný producent a spevák): "Moje príjmy z tantiém nie sú až také veľké, aby sa ma tento problém výrazne dotýkal, ale viem, že SOZA sa aktívne snažila tento problém riešiť. Zodpovednosť je podľa mňa na ministerstve financií. Riešenie je v presvedčení kompetentných, že príjmy za autorstvo sú podobné ako príjmy z dividend a mali by byť oslobodené od DPH. Nikto nie je vinný za vzniknutý stav, ale ak vznikne väčší tlak na ministerstvo, tak vysvetľovaním sa to dá vyriešiť. Pre ľudí s veľkými tantiémami je to krivda."
Boris Filan (spisovateľ a textár): "Na túto tému som nedávno hovoril s ministrom Ivanom Mikošom. Preberali sme to a on povedal, že treba spraviť nový špeciálny zákon, ktorý by riešil zdaňovanie tantiém. Žiadna norma únie totiž priamo nežiada uplatnenie DPH na tantiémy. Uvedomili sme si, že do volieb sa ale nijaký nový zákon pripraviť nestihne. My umelci, platcovia DPH nemáme ako uplatniť toto daňové bremeno. Ako umelec nie som ani výrobca alebo remeselník. Na ministerstve si to našťastie uvedomujú." (lh)