Bratislava 18.marca (TASR) - Na zmenách v novom Zákonníku práce, ktorý začne platiť od 1. apríla 2002, sa na dnešnom mimoriadnom rokovaní Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) dohodli sociálni partneri. O prípadnej ďalšej novelizácii zákonníka budú diskutovať až po overení jeho fungovania v praxi. Po skončení rokovania o tom informoval predseda RHSD a vicepremiér Ivan Mikloš.
Tripartita sa podľa neho dohodla na 18 pozmeňujúcich návrhoch, ktoré vychádzali z podkladov komisie členov vlády a poslancov. Na utorkové rokovanie parlamentu ich predloží poslanec za SDKÚ Pavol Prokopovič pri prerokúvaní poslaneckej novely zákona o verejnej službe. "Predpokladám, že potom budeme žiadať naše poslanecké kluby v rámci vládnej koalície, aby nepodporili poslanecké novely Zákonníka práce, ak tento návrh bude schválený," zdôraznil I. Mikloš.
Zákonník práce by sa mal na základe dnešnej dohody podľa neho zmeniť v niektorých paragrafoch, ktoré doteraz veľmi striktne vymedzovali režim práce a spôsobili by problémy v rezortoch školstva, zdravotníctva alebo kultúry. Okrem iného sa zavádza väčšia flexibilita, napríklad z hľadiska odpočinku zamestnancov a začiatku pracovnej doby. Na prechodné obdobie do roku 2007 sa rozširuje maximálny objem týždenného pracovného času zo 48 na 58 hodín a znovu sa zavádza možnosť pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Po diskusii s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ) SR vláda stiahla návrh na vymedzenie dohôd na skrátený úväzok do 15 hodín týždenne, na ktoré by neplatili pravidlá ako pre klasický pracovný úväzok. Pripravovaná novela, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť spolu s pôvodným zákonom, teda od 1. apríla, neuvažuje ani o vzájomnom zamestnávaní manželských partnerov. Podľa I. Mikloša by to bolo v rozpore s Občianskym zákonníkom, ako aj zákonom o rodine.
Viceprezident KOZ Peter Gajdoš konštatoval, že odborári by síce boli radšej, keby platil pôvodný Zákonník práce, zamestnávatelia však neboli na jeho uplatňovanie pripravení. Ako podotkol, práva odborov nie sú dohodnutými zmenami dotknuté. "Zmeny neoslabujú ani postavenie zamestnanca, je len na ňom, či ich bude chcieť využiť," doplnil.
Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Jozefa Kollára sa novelou riešia najpálčivejšie požiadavky zamestnávateľov, ktoré bolo potrebné premietnuť, aby zostali pri rokovacom stole. "Súhlasili sme s tým, že po zavedení zákonníka s prijatými zmenami budeme hľadať problémy, a potom, ak sa to ukáže potrebné, bude druhá etapa novelizácie," uzavrel.
* san gl