Keď sa Dáni zhromaždia pre kráľovským palácom Amalienborg v Kodani, nejde o protimonarchistickú demonštráciu. Zhromažďujú sa tu skôr pri radostných udalostiach. Na snímke spred dvoch rokov zdravia dánsku kráľovskú rodinu pri príležitosti svadby korunného princa Frederika s jeho austrálskou nevestou Mary Donaldsonovou. Dnes má už mladý pár sedemmesačného syna Christiana Valdemara Henriho Johna.
Viggo má hrdzavé strnisko, živé oči a vyzerá trochu ako Vincent Van Gogh. Má svoju hlavu, je to nezávislý muž. Premýšľavý, má rád svoju krajinu, vie výborne po anglicky. Má toľko, čo potrebuje, a viac sa mu nežiada. Je v odboroch a považuje to za správnu vec. V živote už vymenil toľko zamestnávateľov, že si ani presne nepamätá, koľkokrát to bolo. Jednoducho, typický Dán.
"Za posledný rok som pracoval pre šiestich zamestnávateľov. Celkovo to odhadujem na šesťdesiat až sedemdesiat, najdlhšie som u jedného vydržal dva roky."
Viggo nie je šialený fluktuant. Zmeniť zamestnanie je v Dánsku úplne bežné. Asi ako u nás ísť raz za čas na rodinnú návštevu. Môže to byť osvieženie alebo nepríjemná nevyhnutnosť, no vyhnúť sa tomu nedá.
Každý rok vznikne v Dánsku 250-tisíc nových pracovných miest. A 250-tisíc ich aj zanikne, takže ľudia sa musia hýbať, hľadať, zaujímať sa. Asi tretina zamestnaných Dánov každý rok zmení džob, zákony ich pred vyhodením nechránia. Zároveň je tam však prostredie, ktoré praje zakladaniu nových spoločností. Podľa týždenníka Economist je Dánsko na nasledujúcich päť rokov najlepším miestom na podnikanie na celom svete.
Francúzi dánsky model odmietli
Paríž si prišiel do Kodane po inšpiráciu a pokúsil sa uplatniť dánsky "flexicurity model", ktorý zaručuje mobilitu na pracovnom trhu a vysokú zamestnanosť. Ako francúzsky pokus dopadol, sledovala pred pár týždňami celá Európa. Ulica bola silnejšia ako vláda, ktorá so zákonom, ktorý umožňoval zamestnancov prepúšťať bez udania dôvodu, musela ustúpiť. Istota teplého miestečka sa vo Francúzsku cení.
Kultúra tvrdých vyjednávaní
Dánsko je opakom Francúzska: je tam nízka nezamestnanosť, vysoký hospodársky rast, vláda príliš neprekáža a majú tam odbory, ktoré štrajkujú len výnimočne. Dáni tiež platia vysoké dane, to je spôsob, ako vyjadriť solidaritu. Občas frflú, ale platia, pretože za to majú bezplatnú špičkovú zdravotnú starostlivosť, školstvo a spoľahlivý sociálny systém.
"Francúzske či talianske odbory sú pre nás zlým príkladom," hovorí Dorte Mouggard z federácie dánskych odborových zväzov. O poslednom veľkom štrajku z roku 1998, ktorý trval desať dní, hovorí ako o nešťastnej epizóde. Namiesto tvrdých protestov tam vyznávajú kultúru tvrdých vyjednávaní.
Rokovania o komforte
Odborový zväz majú v Dánsku aj profesionálni futbalisti. V krajine je v odboroch asi 80 percent zamestnancov, ktorí si napríklad po poslednom kole rokovaní o kolektívnej zmluve môžu užívať šesťtýždňovú platenú dovolenku.
"Uzavrieť dobrú zmluvu, ktorá uspokojí odborárov aj zamestnávateľov, je vzrušujúce," hovorí Borge Elgaard, ktorý rokuje o zmluvách za zväz stavebných firiem.
Kolektívna zmluva sa uzatvára zvyčajne na tri roky a pri vyjednávaní sedia za stolom oproti sebe dve delegácie. Na tvárach majú výraz hráča pokeru a sprevádzajú ich špičkoví právnici.
"Počas rokovaní sa nehovorí o platoch, skôr o vyššom komforte, ktorý očakávajú odborári - platenie na dôchodky, poistenia, dovolenky, materská," hovorí Elgaard. Výška minimálnej mzdy v Dánsku nie je otázkou, pretože za tie peniaze Dáni jednoducho nepracujú. "Cieľom je, aby sme boli spokojní my i zamestnanci."
Slušnosť víťazí
Štyridsaťšesťročný tesár Viggo je so svojím životom spokojný a pochvaľuje si aj výhody odborárskeho života.
Sedíme v stavbárskej unimobunke, ponúkne ma kávou, ušúľa si cigaretu.
So stavaním sadrokartónových priečok na stavbe skončí o dva týždne. Stavebná firma nedbala na bezpečnosť práce, ani na pracovné podmienky, čo sa mu vôbec nepáči. Zmenilo sa to, až keď prišli zástupcovia odborov. Novú robotu si zatiaľ nehľadá. "Tento rok sa stavia veľa, dva mesiace robím, potom mám týždeň voľno a zasa si niečo nájdem."
Mesačne zaplatí 1400 dánskych korún do pokladne odborovej organizácie. Nie je to málo, členstvo v odboroch mu však zabezpečuje, že jeho hodinová mzda bude vysoká a nikto ho nebude tlačiť pod cenu. Alebo, ak firma, čo ho zamestnáva, zbankrotuje, hlavný dodávateľ na stavbe ho vyplatí. "To sa mi už stalo a peniaze som dostal."
Odbory sa podieľajú na vyplácaní podpory (spoločne so štátom) v čase, keď je bez práce. Táto suma sa pohybuje medzi 60 až 90 percentami priemernej mzdy. Viggo sa nestresuje, čo s ním bude o pár týždňov. Je to slušný Dán, chápe, ako celý systém funguje a nesnaží sa ho zneužiť, vyciciavať. Väčšina Dánov si lístky v metre kupuje, hoci kontroly sú veľmi vzácne.
Predstavitelia odborov nikdy nemôžu povedať, že sú spokojní, a keďže teraz je v Dánsku už dosť dlho pri moci pravicová vláda, sťažujú sa, že sa príliš kamaráti so zamestnávateľmi. "Uznávame však, že ekonomicky je na tom Dánsko teraz dobre," hovorí Dorte Mouggardová.
Pravicová vláda však teraz navrhuje zasiahnuť do štedrého sociálneho systému, preto túto stredu protestovalo na pokojných demonštráciách asi stotisíc Dánov. Vláda chce postupne do roku 2025 predĺžiť dôchodkový vek zo súčasných 65 na 67 rokov a zároveň zvýšiť hranicu pre odchod do kráteného predčasného dôchodku zo 60 na 63 rokov. Obmedziť chce aj výhodné študentské pôžičky tak, aby nútili študentov ukončiť vzdelánie čo najrýchlejšie. Bude sa o tom rokovať.
Minimálna mzda? To nepoznáme
Politické strany v strednej Európe venujú štátom garantovanej minimálnej mzde často veľkú pozornosť a vlády hlasno oznamujú, keď ju zvýšia. V Dánsku zákonom stanovenú minimálnu mzdu nepoznajú, je to vec vyjednávaní a dohody medzi sociálnymi partnermi. Dokonca ani štátni zamestnanci nemajú definitívu a istotu ako inde vo svete. Zmluvy sa zväčša uzatvárajú na určitý počet rokov.
Dá sa takýto model aplikovať aj inde? Asi len vtedy, keby sme presťahovali aj všetkých Dánov.
Je dobré byť Dánom
Viggo teraz dostáva 250 dánskych korún na hodinu. Býva v Kodani a do práce zväčša jazdí na bicykli. Býva neďaleko rozľahlého cintorína, kde je pochovaný Hans Christian Andersen aj filozof Soren Kierkegaard. V lete tam chodí s rodinou na pikniky.
Cez víkendy nerobí, hoci ponuky má. Radšej ich trávi s rodinou. Občas sadnú do starého auta a zájdu za rodinou do prírody, do Jutska. Viggo je poľovník. Ináč autom takmer nejazdí. Okrem toho má ešte víkendový dom a občas zájde na džezové koncerty. Hlavné mesto Slovenska pozná prostredníctvom nahrávok z Bratislavských džezových dní.
So životom v Dánsku je spokojný, len počasie v Kodani by vraj mohlo byť lepšie.
"Ľuďom sa páči byť Dánmi, je to niečo pozitívne," hovorí profesor sociológie Peter Gundelach. "Všimnite si, že na uliciach sú všade dánske zástavy. Ľudia to vnímajú tak, že štát patrí im, a nie naopak."
Viggo vie, čo naozaj potrebuje, a čo nie. Žil rok v Latinskej Amerike a v Nikarague videl, čo je to skutočná chudoba. Celú rodinu zobral na niekoľko mesiacov aj na dovolenku do Číny, aby sa na vlastné oči presvedčili, ako tam ľudia žijú. Vďaka tomu má jeho život trochu inú perspektívu.
Lacná konkurencia kazí ceny
A čo sa mu nepáči? Do Dánska prichádzajú murárske partie, ktoré kazia miestnym robotníkom a remeselníkom ceny. Asi tak, ako to robili kedysi murári z Liptova v Uhorsku.
So Slovákmi sa zatiaľ nestretol, nepozdáva sa mu však partia z Nemecka, ktorá s nimi na stavbe robila spočiatku za 90 dánskych korún na hodinu. "To predsa nie je dobré ani pre nich. Oni prišli sem, pretože u nich za lacný peniaz robia Poliaci. Kam mám ísť ja?"
Fakty o Dánsku
Zriadenie: konštitučná monarchia, kráľovná Margrethe
Počet obyvateľov: 5,4 milióna
Hlavné mesto: Kodaň (1,066 milióna)
Mena: dánska koruna (5,029 SK)
Náboženstvo: evanjelicko-luteránska cirkev (95 percent obyvateľov)
Súčasná vláda: koaličná, pod vedením Liberálnej strany Venstre
Flexibilita a bezpečnosť
Pojem flexicurity pochádza zo slov flexibilita a security (bezpečnosť) a prvýkrát ho použili v Holandsku roku 1967. Zamestnanci nie sú pred zamestnávateľom chránení nepriestrelnými pracovnými zmluvami. Naopak, prepustiť ľudí, ak sa nedarí, je pre zamestnávateľa veľmi jednoduché. Bezpečnosť spočíva v tom, že ak stratíte miesto, neocitnete sa na dlažbe - môžete sa spoľahnúť na efektívnu sociálnu sieť a predovšetkým dobre fungujúcu ekonomiku, ktorá produkuje nové pracovné príležitosti. Štát pritom podporuje rekvalifikačné programy pre nezamestnaných.
Jedným z najslávnej-ších Dánov bol spisovateľ Hans Christian Andersen, ktorého 150. výročie narodenia si pripomenul svet minulý rok. V strede Kodane svoju sochu.
Kráľovská rodina: princ Henrik (vľavo) a jeho manželka, kráľovná Margrethe (vpravo), s ich synom, korunným princom Frederikom a jeho snúbenicou Mary (snímka je z roku 2003). Kráľovský pár má ešte aj mladšieho syna Joachima.
Dáni sú so svojimi sociálnymi vymoženoťami spokojní, a tak teraz, keď im chce na ne vláda siahnuť, vyšli po dlhých rokoch v stredu do ulíc. Protestov po celej krajine sa zúčastnilo asi stotisíc ľudí, predovšetkým členov odborových a študentských organizácií. Nepáčia sa im plány kabinetu premiéra Rasmussena na zvýšenie dôchodového veku a obmedzeniu výhodných študentských pôžičiek.
Vlani vo februári sa v Dánsku konali parlamentné voľby, v ktorých obhájila mandát už druhé štvorročné obdobie vládna koalícia pravého stredu. Na snímke v strede je premiér Anders Fogh Rasmussen pri predstavovaní novej vlády kráľovnej Margrethe v kráľovskom paláci Amalienborg v Kodani.