
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Čítanie je jednou z možností, ako získať nové informácie a niečo sa naučiť. Kým kedysi bolo (okrem ústneho podania) jediným zdrojom informácií, dnes si ľudia našli „ľahšie“ spôsoby, ako sa niečo dozvedieť. Stačí si zapnúť televízor alebo rádio, pohodlne sa usadiť a počúvať či pozerať.
„V spoločnosti začínajú prevládať médiá, akými sú videopásky, DVD nosiče či počítačové hry,“ povedala pre SME Zuzana Šranková z bratislavskej kancelárie Občianskeho združenia Orava pre demokraciu vo vzdelávaní. „Záujem detí o knihy a čítanie výrazne klesá. A tak rastú ich problémy s čítaním, zručnosťou nevyhnutnou pre ďalšie úspechy v učení a v živote.“
Počítače ani televízia nie sú pre deti tým najsprávnejším „rečovým vzorom“. Niektoré animované rozprávkové postavičky hovoria piskľavo, iné huhňavo, nezrozumiteľne alebo rýchlo. „Je to choroba dnešných dní – deti si radšej zapnú televízor alebo počítač, ako siahnu po knihe,“ potvrdila nám zástupkyňa riaditeľky Základnej školy internátnej pre žiakov s chybami reči v Lučenci Erika Tóthová. Smutnou skutočnosťou podľa nej je, že deti málo čítajú, i keď je pravdou, že „niektoré nerady čítajú najmä preto, že majú s čítaním problémy“.
Aby deti mali svoj správny rečový vzor, aby si opäť mohli „užiť“ krásu čítania rozprávok a znovu získali vzťah ku knihám, organizuje občianske združenie Orava už niekoľko rokov kampaň na podporu hlasného čítania. V spolupráci so Slovenskou pedagogickou knižnicou sa rozhodli vyhlásiť Týždeň hlasného čítania, ktorý bude od 2. do 8. apríla. Druhý apríl je totiž dňom narodenia svetoznámeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena a zároveň Svetovým dňom detskej knihy.
„Rodičia môžu pre svoje deti veľa urobiť tým, že im budú každý deň čítať rozprávky,“ uvádza príklad Marcela Maslová z dolnokubínskej kancelárie združenia. A školy sa zase môžu zapojiť do akcie Odlož všetko a čítaj. Princíp akcie je jednoduchý: Vo chvíli, keď sa v školskom rozhlase ozvú tieto slová, musí každý, kto sa práve nachádza v škole – žiaci, učitelia, riaditeľ, lekár, školník, kuchárky – na chvíľu prestať robiť to, čo práve robí a začať čítať.
Medzi deťmi je veľmi obľúbená aj akcia Veľkí a malí kamaráti si čítajú, keď starší žiaci nahlas čítajú mladším spolužiakom alebo škôlkarom. Nezabudnuteľný zážitok môžu mať deti aj z podujatia, keď im do školy príde nahlas čítať nejaká známa osobnosť. (sr)