Personálny lízing a nový Zákonník práce

Personálny lízing (časová práca, prenájom alebo prepožičanie pracovnej sily) je v zahraničí známou a firmami, ako aj pracovníkmi často využívanou formou zamestnaneckého vzťahu. Ako vyplýva zo štúdií, počet pracovníkov v Európe pracujúcich formou personáln

eho lízingu prostredníctvom personálnych spoločností narastie do roku 2010 na 6,5 milióna. Tento potenciál rastu lízingových pracovníkov hovorí jednoznačne o veľkom význame a atraktívnosti tejto formy spolupráce pre zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. V prehľade európsky krajín sa v priebehu rokov 1998 - 2010 odhaduje nárast „lízingových“ pracovníkov nasledovne:

Oblasti využitia personálneho lízingu:

- nový Zákonník práce ruší možnosť uzavrieť Dohodu o pracovnej činnosti a zamestnávatelia sú tak nútení hľadať iné formy spolupráce s takto pracujúcimi zamestnancami. Personálny lízing ale dokáže dlhodobo udržať vo firme pracovníkov pracujúcich na čiastočný úväzok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

- zákonom stanovená 3-mesačná skúšobná doba sa niekedy javí ako nepostačujúca na to, aby si zamestnávatelia dostatočne overili schopnosti nových zamestnancov na výkon práce. Formou personálneho lízingu je zamestnanec firme k dispozícií na takú dlhú dobu, aká jej vyhovuje. Po uplynutí dohodnutého času firma môže prevziať daného zamestnanca do svojho interného stavu, t.j. uzatvorí s ním zamestnanecký vzťah.

- veľké spoločnosti majú zvyčajne zdĺhavý proces vytvárania nových pracovných miest. Súvisí to so strategickými cieľmi spoločnosti a dlhodobým plánovaním, a preto na zabezpečenie plynulosti svojho fungovania využívajú túto formu externého zamestnávania pracovníkov z dôvodu jej rýchlosti a vysokej efektivity.

- projekty firiem viazané na určitý čas alebo na jednorázovú zákazku sú ďalšou z možností, kedy sa ako jedna z najvýhodnejších foriem zamestnania pracovníkov javí personálny lízing (napr. stavebníctvo, sezónne výkyvy vo výrobe…).

SkryťVypnúť reklamu

- ak bude chcieť spoločnosť pokračovať v spolupráci so zamestnancom po uplynutí zmluvy na dobu určitú, nová legislatíva tu dáva výlučne možnosť zmluvných podmienok na dobu neurčitú. Pre zamestnávateľa môže byť uzavretie zmluvy na dobu neurčitú často nevýhodné a musí sa rozhodovať medzi dvoma negatívami: rozlúčiť sa s pracovníkom, s ktorým je spokojný a ktorého ešte nejaký čas potrebuje, alebo sa zaviaže na časovo neobmedzenú spoluprácu s pracovníkom, ktorého pravdepodobne v budúcnosti nevyužije.

- napokon za zmienku stoja aj klasické dôvody na využívanie tejto personálnej služby. Každá sezónna práca, dovolenky, stáže, dlhšie trvajúca práceneschopnosť, materská dovolenka alebo základná vojenská povinnosť predstavujú klasické dôvody na využívanie služby personálneho lízingu.

SkryťVypnúť reklamu

Personálny lízing na Slovensku:

V súčasnosti sa Slovensko ešte s krajinami EÚ nemôže v rámci personálneho lízingu porovnávať. Vďaka vstupu zahraničných investorov, ako aj modernému prístupu niektorých podnikov sa dostal personálny lízing do povedomia manažérov firiem i kandidátov ako perspektívna forma zamestnávania. Príkladom je spolupráca spoločnosti Trenkwalder s renomovanými firmami, ktoré v spolupráci s ňou zamestnávajú na personálny lízing stavebných robotníkov, elektrikárov, konštruktérov, upratovačky, vodičov vysokozdvižných vozíkov, krajčírky, recepčné, asistentky, účtovníčky, kvalifikovaných odborníkov pracujúcich na časovo viazaných projektoch, ako aj stredný manažment.

Kvalitu v oblasti obsadzovaných pozícií dosahuje Trenkwalder prípravou spočívajúcou v podrobnej analýze pracovného miesta, náplne práce a potrieb klienta, rozpracovaním priebehu spolupráce s podrobnou cenovou a časovou kalkuláciou tak, aby klient, ale aj pracovník boli podrobne informovaní o tom, čo im táto forma spolupráce prináša a aký bude mať pre nich efekt. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 189
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 565
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 034
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 892
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 497
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 135
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 910
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu