Rast investícií do vzdelávania pre vrcholový a stredný manažment

Aktívni línioví manažéri

Výsledky prieskumu Vzdelávanie a rozvoj na Slovensku 2001 ukázali, že až 93 % firiem disponuje rozpočtom na tréningy a vzdelávacie programy. V priebehu roka 2002 sa počíta so zvýšením investícií do vzdelania v kategórii vrcholového a stredného manažmentu (68 % firiem), rovnaká úroveň nákladov sa očakáva v kategórii podporného/ /administratívneho personálu (62 % firiem) a 8 % firiem plánuje zníženie vzdelávacích aktivít v kategórii manuálni pracovníci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päťdesiatsedem percent firiem poskytuje svojim zamestnancom možnosť školení v zahraničí. Pomer lokálnych a medzinárodných školení je 80:20. Pokiaľ ide o typy školení, s veľkou prevahou v kategórii vrcholový manažment dominujú manažérske zručnosti, v strednom manažmente kombinácia odborných a manažérskych zručností, pri špecialistoch odborné školenia, administratíva sa vzdeláva hlavne po odbornej a IT stránke, pre manuálnych pracovníkov sú príznačné školenia vyplývajúce zo zákona (50 %). Ako sa uvádza v prieskume, požiadavky na školenia prichádzajú predovšetkým od líniových manažérov (36 %), vedúcich vyšších organizačných jednotiek (21 %) a tréningových oddelení (14 %).

SkryťVypnúť reklamu

Skôr externé kurzy

Odpovede respondentov svedčia o tom, že 68 % tréningov prebieha v spolupráci s externým dodávateľom a zvyšok (32 %) si firmy zabezpečujú z vnútorných školiacich zdrojov. Pomer externých tréningov na celkovom počte vzdelávacích aktivít sa odvíja od pracovnej kategórie - u manuálnych pracovníkov predstavuje iba 51 %, pri vrcholovom manažmente sa až 90 % aktivít realizuje inou než internou formou.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, z hľadiska účelu tréningových aktivít je pre firmy najdôležitejšia efektívnejšia využiteľnosť zamestnancov (71 % respondentov). Všetky firmy sa zhodli na tom, že najdôležitejším faktorom pri realizácií tréningových aktivít je zlepšenie zručností zamestnancov na pozíciách, ktoré v súčasnosti zastávajú. Rozhodujúcim činiteľom je u väčšiny tiež splnenie normy kvality (85 %) a snaha stať sa atraktívnym zamestnávateľom pre nových zamestnancov (46 %). Úvodné zaškolenie pre novoprijatých zamestnancov poskytuje 86 % firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska tréningových metód sa najviac používa tréning počas pracovného procesu a konferencie, resp. semináre. V priebehu tohto roka firmy uvažujú o znížení investícií na audio a video tréning, ráta sa však so značnou mierou nárastu vzdelávania prostredníctvom internetu a intranetu.

Prieskum Vzdelávanie a rozvoj na Slovensku 2001 realizovala spoločnosť PricewaterhouseCoopers v spolupráci s britským Institute of Personnel and Development v priebehu novembra 2001 až januára 2002. Cieľom prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 15 spoločností z rebríčka Top 200 spoločností na Slovensku podľa obratu, bolo zvýšenie efektívnosti vzdelávacích a rozvojových aktivít firiem. Jeho zámerom bolo porovnať kvantitatívne a kvalitatívne údaje týkajúce sa tréningových aktivít vo firmách na Slovensku a získať informácie o aktuálnych trendoch týkajúcich sa smerovania vzdelávania a rozvoja, ako aj očakávaných zmien do budúcnosti. Prieskum bol zameraný na audit súčasných tréningových metód a možnosť identifikácie príležitostí riadenia nákladov vynakladaných na tréningové činnosti. Zároveň poukázal na spôsoby, ktorými môže tréningové oddelenie zvýšiť hodnotu firmy.

SkryťVypnúť reklamu

(r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 487
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 970
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 189
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 972
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 637
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu