Taliansky herec Silvio Orlando živo gestikuluje pred premietaním filmu Il Caimano o Silviovi Berlusconim. Práve teatrálnym humorom sa expremiér Berlusconi preslávil. FOTO TASR/AFP
Správne nahnevaný prišiel na festival do Cannes taliansky režisér a herec Nanni Moretti. V hlavnej súťaži má síce komédiu, ale vyprovokovala ho k nej ľahostajnosť talianskych občanov a neobmedzená arogancia muža, ktorý im dvanásť rokov vládol. Nakrútiť film o doterajšom premiérovi Silviovi Berlusconim považoval za nevyhnutné. Doteraz to nikto z jeho kolegov neurobil.
"Médiá nezvyknú kritizovať len domácich politikov a domáce inštitúcie, obete si vyberajú aj v zahraničí, v tom sú všade na svete rovnaké. No a spomedzi všetkých ich terčov je najväčším šampiónom náš Berlusconi," povedal Morettii po prvej festivalovej projekcii filmu Il Caimano. "V zahraničí sú na absurditu našej politiky citlivejší, nám je to už jedno. Všetko, čo je pre iné európske demokracie nenormálne, my považujeme za normálne."
Pôvodne zamýšľal, že Berlusconi bude hlavnou postavou, potom však našiel rafinovanejší spôsob. Hrdinu spravil z filmového producenta, čo už niekoľko rokov nič nenakrútil, naposledy len niekoľko béčkových akčných filmov.
Chuť na filmovanie dostane, keď mu ponúkne scenár mladá režisérka. Príbeh sa mu páči, ale pri jeho čítaní je veľmi roztržitý. Vôbec si neuvedomí, že je o Berlusconim, vidí v ňom len skvelý akčný film, o tajomnom, bohatom a mocnom mužovi. Keď si to uvedomí, je neskoro vycúvať. A tak začína mať problémy. Nevie zohnať peniaze, lebo filmu o Berlusconim nikto neverí. Kto by ho chcel vidieť v kine, keď je stále v televízii?
"Médiá má Berlusconi vždy k dispozícii. V Taliansku vlastní polovicu televíznej siete. Ako sa môže stať, že takému človeku dovolíme, aby mal zároveň aj politickú moc?" pýta sa Moretti.
Film rozohráva práve Berlusconiho konflikt záujmov. V scenári mladej režisérky ho postavil pred súd, domýšľa si rozsudok aj obhajovaciu reč. Vtedy je komediálny a miestami aj romantický Il Caimano nepríjemný a dráždivý.
Berlusconiho vtipkovanie na verejnosti Morretiho nezaujíma, skôr sa mu chcel vyhnúť. "Nemám rád vtipy o Berlusconim a mrzí ma, že sa hovorí len o jeho folklórnej a grotesknej stránke."
Film Il Caimano mal v Taliansku premiéru týždeň pred voľbami. Moretti tvrdí, že s týmto termínom nekalkuloval a myslí si, že voličov neovplyvnil.
Nevie, ako jeho film prijmú v zahraničí, či aj tam bude provokatívny: "Krajiny, ktoré nemajú skúsenosť s takým politikom, sa budú asi viac zabávať na komediálnej rovine filmu a politickú môžu prijať ako zaujímavý dokument o Taliansku. V každom prípade dúfam, že žiadna krajina nezažije to čo my."
Premiér Prodi stojí medzi reformistami a ľavicou
RÍM - Talianska poslanecká snemovňa včera večer hlasovala o dôvere novej koaličnej vláde premiéra Romana Prodiho. Nič iné ako schválenie sa nečakalo, ľavica má na rozdiel od Senátu v dolnej snemovni jasnú väčšinu.
Taliansky denník Corriere della Sera v analýze novej vlády upozorňuje, že ani nová vláda nemusí byť v krajinách Európskej únie prijímaná bez istých obáv. "Boja sa krehkosti jej politického systému, vzájomných sporov politikov. Na zozname ministrov Romana Prodiho našli s potešením Giuliana Amata, Pierluigiho Bersaniho, Emmu Boninovou, Massima D'Alemu, Tommasa Padou-Schioppu, Franceska Rutelliho a ešte niekoľko ďalších osobností.
Poznajú ich, videli ich pri práci a vedia, ako to povedala pani Thatcherová, že sú to ľudia, s ktorými sa dá hovoriť k veci. Avšak v tom množstve ministrov a podtajomníkov našli aj iné osoby, ktoré patria k maximalistickej ľavici a nikdy neskrývali svoje sympatie pre hnutia proti globalizácii, pre direktívny štát, pre protiamerický pacifizmus. (čtk)