Bezpečnostná bariéra oddeľujúca izraelské a palestínske územie na západnom brehu. Tu by mohla, ak to schvália aj Američania, byť budúca hranica Izraela. FOTO - SITA/AP
Nezabuchneme vám dvere, ale nečakajte od nás veľkú podporu. Odkazovali zdroje z Bieleho domu do Jeruzalema pár dní pred prvou návštevou izraelského premiéra Ehuda Olmerta vo Washingtone. Ich slová sa mali potvrdiť počas včerajších večerných rokovaní Olmerta s americkým prezidentom Georgeom Bushom.
Očakávalo sa, že Bush na nich nepovie to, čo by chcel Olmert počuť. Teda, že podporuje jeho plán jednostranného stiahnutia Izraela zo západného brehu, v prípade, že sa v dohľadnom čase židovský štát nedohodne na urovnaní vzťahov s palestínskou samosprávou.
Plán, ktorý je fakticky jednostranným vymedzením hraníc Izraela, Olmert označuje za pokračovanie vízií svojho predchodcu Ariela Šarona. Ten v lete minulého roka relatívne pokojne vysťahoval Židov z pásma Gazy. Amerika jeho kroky podporovala.
Západný breh je však o niečom inom. Ak by Izrael skutočne sám stanovil svoje hranice, znamenalo by to koniec Bushovej vízie palestínskeho a židovského štátu, ktoré vedľa seba žijú v mieri. Navyše, jednostranné kroky Izraela nepodporujú ani Európania a čo je pre Busha oveľa významnejšie, ani jeho umiernení arabskí spojenci. Západný breh leží medzi Izraelom a Jordánskom a tamojší kráľ Abdalláh II. sa bojí nestability, ktorú by prípadné izraelské sťahovanie spôsobilo.
Bushova administratíva si však uvedomuje aj to, že Izrael nemôže nútiť do rozhovorov s palestínskou vládou, kým jej hlavná sila - hnutie Hamas - nezmení svoj postoj k židovskému štátu. Zdá sa však, že nevychádza ani americký plán postaviť ako alternatívu k Hamasu šéfa palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása a tlačiť Izrael do komunikácie s ním. Abbás je momentálne plne zamestnaný bojom o ovládnutie palestínskych území a Olmert ho označuje za slabého lídra.
Preto sa čakalo, že Bush Olmertov plán úplne neodmietne, aj keď bude zdôrazňovať potrebu vyjednávať. Výmenou za nejednoznačnú reakciu na Olmertov plán Američania mali podľa izraelských diplomatických zdrojov ponúknuť Izraelu bezvýhradnú pomoc pri obrane proti Iránu. Izraelčania sa tiež snažili dohodnúť, aby Bush verejne nespomínal pre Jeruzalem nepríjemnú tému nelegálnych židovských osád. Obaja lídri sa tiež mali prihlásiť k cestovnej mape - blízkovýchodnému mierovému plánu Kvarteta (USA, EÚ, OSN a Rusko).
Chytili majstra útokov palestínskeho Hamasu
Izraelská armáda po ôsmich rokoch pokusov včera v Ramalláhu zatkla muža, ktorý je podľa Jeruzalema zodpovedný za smrť 78 Izraelčanov. Ibrahim Hamíd je jedným zo šéfov Hamasu a Izrael ho označuje za jedného z najprefíkanejších organizátorov teroristických útokov. Jeho taktiku armáda označovala za "urob a uteč". Vyznačoval sa nepravidelným organizovaním útokov a schopnosťou dokonale sa ukryť. Včera ho armáda dolapila v jednom z domov v Ramalláhu. Po tom, čo vojaci začali dom demolovať buldozérom, sa Hamíd vzdal. "Hamas len ťažko nájde niekoho, kto by ho nahradil," povedal izraelskému armádnemu rádiu dôstojník, ktorý ho zatýkal. (mik)
Autor: Tel Aviv