Alejandro Gonzáles Inárritu (v strede) prichádza na projekciu s hercami Gaelom García Bernalom a Cate Blanchettovou. FOTO - REUTERS |
Toľko vecí si dokážeme zle vysvetliť. Nechceme pochopiť, nevieme vyjadriť. S takou témou prišiel na filmový festival v Cannes Alejandro Gonzáles Inárritu. Jeho film Babel v hlavnej súťaži výrazne zasvietil.
Je presne takým istým intenzívnym a realistickým rozprávaním ako Amores Perros (Láska je kurva) a 21 gramov. Aj v ňom si osudovo vstúpia do života úplne cudzí ľudia - niekoľkými banálnymi, ale neuváženými rozhodnutiami. Tu ich drámu vytvára a posilňuje to, že sú pritom rozdelení hranicami. Štátnymi, kultúrnymi, jazykovými.
Názov filmu odkazuje na biblický príbeh o babylonskej veži. Inárritu upresňuje: "Jazykové rozdiely však nepovažujem za najväčší problém, tie sa dajú ľahko prekonať. Problém je, že už nedokážeme vidieť to, čo máme rovnaké," začal pred festivalovými novinármi svoje rozprávanie.
"Podujal som sa ukázať, čo sa s nami deje. Byť iný znamená byť nebezpečný. Už si nevieme porozumieť, nepočúvame sa. A to sa nestáva len medzi krajinami, ale aj medzi otcami a synmi, medzi manželmi."
Vo svojom príbehu prešiel Inárritu cez rodné Mexiko, USA (kam kedysi emigroval), Maroko (kde v sedemnástich rokoch a so sto dolármi prežil najkrajšie dva týždne svojho života) a Japonsko (lebo obdivuje jeho vyspelú civilizáciu). Do sveta hrdinov miestami vstupuje aj politika, mohlo by sa zdať, že Inárritu kritizuje surové správanie marockých policajtov a nedôstojné zaobchádzanie s emigrantmi na americko-mexickej hranici.
"V žiadnom prípade som nechcel rozdeľovať ľudí na dobrých a zlých. Chcel som rozprávať o predsudkoch, nie s predsudkami. Policajtov v Maroku aj v Amerike dokážem pochopiť. Sú pod veľmi veľkým politickým tlakom, v ich krajine je panický strach z teroristov. Nečudujem sa, že sa často rozhodnú a konajú zle."
Inárritu bude svoj film považovať za vydarený, keď v ňom nebude vidieť Maročanov, Mexičanov a Američanov, ale ľudské bytosti. Naozaj, ľudský údel je najsilnejší motív všetkých troch jeho celovečerných filmov, preto sa pri nich tak ťažko dýcha. Vraví: "Každého spraví šťastným niečo iné. To súvisí práve s kultúrou, náboženstvom a tradíciami krajiny, v ktorej žije. Ale to, čo ľudí robí nešťastnými, je vždy len jedno a to isté - nemožnosť milovať a byť zasiahnutý láskou. To je tá najhoršia skúsenosť, akú človek môže mať."
K tomu ešte pridáva neschopnosť vyjadriť sa slovami, po ktorej automaticky nastupuje potreba povedať veci rečou tela, napríklad dotykmi.
Vo filme Babel je medzinárodné obsadenie. V mexickej časti príbehu hrá Inárrituov favorit Gael García Bernal, Američanov zastupujú Brad Pitt a Cate Blanchettová, Japonsko Koji Jakusho a Maroko najmä malí neherci. Inárritu hovorí: "Režírovať hercov je ťažké. Režírovať ich v jazyku, ktorý viac-menej ovládate, je veľmi ťažké. Avšak režírovať nehercov v jazyku, z ktorého neviete vôbec nič, je to najhlúpejšie, najnezodpovednejšie, najťažšie a najnapĺňajúcejšie, čo som kedy robil."