Zákon ráta s tým, že prvou záchrannou sieťou ľudí v núdzi má byť rodina. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Od júla sa dôchodky zvyšujú o 5,95 percenta. Narastú starobné, vdovské, vdovecké, sirotské aj invalidné penzie. Výška dôchodku ovplyvňuje aj výšku niektorých kompenzácií a príspevkov pre zdravotne postihnutých a ich opatrovateľov.
Ak opatrovateľ či opatrovateľka blízkej zdravotne postihnutej osoby dostáva starobný, vdovský či vdovecký dôchodok, kráti sa jej príspevok za opatrovanie o 50 percent dôchodku.
Na druhej strane, ak opatruje blízky príbuzný zdravotne postihnutého, ktorý sám poberá dôchodok, skráti sa príspevok za opatrovanie o sumu, o ktorú dôchodok opatrovaného presiahne 1,2-násobok životného minima.
V roku 2004, od januára do septembra, platili ešte pre rodiny s dôchodcami naraz obidva spôsoby krátenia príspevku za opatrovanie, potom to ministerstvo práce zmenilo a uplatňuje vždy len jedno z týchto krátení.
Tohtoročná valorizácia dôchodkov sa odrazí na výške príspevku za opatrovanie v dvoch termínoch.
"Príspevky za opatrovanie, ktoré sú znížené o 50 percent dávky dôchodkového poistenia alebo výsluhového zabezpečenia, je potrebné prehodnotiť v súvislosti s valorizáciou od obdobia, v ktorom nastala zmena," hovorí Peter Húska z tlačového odboru ministerstva práce. To znamená, že po zvýšení dôchodkov od júla 2006 je potrebné prehodnotiť výšku príspevkov za opatrovanie od júla, keď nastane zmena. "Pretože príspevky za opatrovanie sú väčšinou vyplácané spätne, takto prehodnotený príspevok za opatrovanie bude vyplatený v auguste 2006," povedal Húska.
Ak je poberateľom dôchodku človek, ktorý je opatrovaný, zvýšenie dôchodku sa prejaví na príspevku za opatrovanie neskôr. V tomto prípade sa totiž posudzuje, o koľko príjem prekročí 1,2-násobok životného minima, a to úrady práce, sociálnych vecí a rodiny robia raz ročne - vždy v auguste. Pri tohtoročnom preverovaní sa teda prejaví predovšetkým minuloročná valorizácia penzií, nie tohtoročná. Dôchodky sa minulý rok zvyšovali o 0 až 10,2 percenta v závislosti od výšky penzie.
"Valorizácia dôchodkov účinná od 1. júla 2006 sa pri príspevkoch za opatrovanie, ktoré sa krátia o sumu príjmu občana s postihnutím, ktorá presahuje 1,2-násobok sumy životného minima, sa prejaví až pri prehodnocovaní príjmu. To znamená v septembri 2007, keď sa bude prehodnocovať príjem za rok 2006 a bude platiť do konca augusta roku 2008," povedal Húska.
Raz za rok sa posudzuje príjem opatrovaného vzhľadom na životné minimum aj pri ďalších kompenzáciách, napríklad príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na šatstvo či opotrebovanie bytu, či príspevok na asistenciu, alebo príspevok na zaobstaranie pomôcky. Aj na výške týchto kompenzácií sa však tento rok prejaví skôr minuloročná valorizácia penzií.
Ministerstvo práce upozorňuje, že v žiadnom prípade nejde o plošné zníženie príspevkov. Navyše, vždy v júli sa zvyšuje životné minimum, s ktorým sa príjem porovnáva, takže "je to pre občana výhodnejšie".
Húska hovorí, že zmeniť spôsob poskytovania príspevkov možno len zmenou legislatívy. Teraz sa kompenzácie poskytujú na základe zákona o sociálnej pomoci z roku 1998, ktorý bol viac ráz novelizovaný. "Ministerstvo malo pripravené koncepty zákonov o sociálnych službách a kompenzáciách, ale vzhľadom na predčasné voľby nie je možné ich prijatie do konca tohto volebného obdobia," povedal Húska.
Ako zvýšenie dôchodkov ovplyvní príspevky pre postihnutých?
Ako sa mení príspevok za opatrovanie?
* Príspevok sa poskytne, ak je ZŤP odkázaný na celodenné opatrovanie a opatrovateľom je člen širšej rodiny.
* Poskytuje sa vo výške 6000 korún, ak je opatrovaný jeden človek, 8000, ak sú opatrovaní dvaja, o 1500 korún sa zvyšuje, ak je opatrované dieťa a opatrovateľ nemá príjem.
* Opatrovateľ nesmie mať zdaniteľný príjem (teda nie dôchodok, ale príjmy z podnikania, prenájmu, zo zamestnania...) vyšší ako dvojnásobok životného minima, úspory opatrovaného nesmú presiahnuť 800-tisíc. V takomto prípade sa príspevok neposkytne.
* Príspevok sa kráti o sumu, o ktorú príjem ZŤP presiahne 1,2-násobok minima, v prípade dieťaťa 3-násobok.
* Ak je opatrovateľ dôchodca a dostáva starobný, vdovský, vdovecký či výsluhový dôchodok, znižuje sa príspevok za opatrovanie o 50 percent výšky dôchodku. To neplatí pri sirotskom dôchodku a invalidnom dôchodku, ktorého poberateľ má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 40 - 70 percent.
Kedy sa upravuje výška príspevku za opatrovanie?
* Príspevky za opatrovanie, ktoré sú znížené o 50 percent dávky dôchodkového poistenia alebo dávky výsluhového zabezpečenia, ktorú poberajú opatrovatelia, sa prehodnocujú od obdobia, v ktorom nastala zmena. Znamená to, že ak sa zvýšia dôchodky v júli 2006, príspevky sa prehodnotia od júla 2006. Keďže sa vyplácajú mesačne spätne, prehodnotený príspevok za opatrovanie dostane opatrovateľ v auguste 2006 ( t. j. za obdobie júla 2006).
* Príspevky za opatrovanie, ktoré sa krátia o sumu, o ktorú príjem občana s postihnutím presiahne 1,2-násobok sumy životného minima, sa prehodnocujú raz ročne, vždy v septembri za obdobie predošlého kalendárneho roka (január - december).
Znamená to, že do tohtoročnej výšky príspevku za opatrovanie sa premietne ešte minuloročná valorizácia penzií. Valorizácia dôchodkov účinná od 1. júla 2006 sa pri peňažných príspevkoch za opatrovanie prejaví až pri prehodnocovaní príjmu v septembri roku 2007, keď sa bude posudzovať príjem opatrovaného za rok 2006. Príspevok potom budú opatrovatelia dostávať od septembra 2007 do augusta 2008.
Hranice príjmu pri iných kompenzáciách
Príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa skúma pri všetkých peňažných príspevkoch na kompenzáciu.
Príspevok na osobnú asistenciu
* Poskytuje sa ZŤP od 6 do 65 rokov, starším, len ak sú zamestnaní. Neposkytuje sa, ak asistenciu vykonáva príbuzný. Rozsah asistencie určuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, sadzba za hodinu asistencie je 55 korún.
* Príspevok sa kráti, ak príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím presahuje trojnásobok sumy životného minima, od príjmu sa odpočíta tento trojnásobok životného minima a výsledok sa porovná s možným príspevkom na osobnú asistenciu. Vyplatí sa rozdiel.
Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov
* Ide o príspevky na diétne stravovanie, na zvýšené výdavky na hygienu a opotrebovanie šatstva, na prevádzku auta a na psa so špeciálnym výcvikom.
* Príspevok sa neposkytuje, ak príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím presahuje dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
Ostatné peňažné príspevky
* Hranica príjmu na poskytnutie je do päťnásobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu (5 x 4730 Sk).
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME