Rakúsky návrh ešte posvätia šéfovia štátov a vlád na summite únie v polovici júna. Viedeň však už získala súhlas väčšiny členských štátov.
Rakúšania sa tak rozhodli v rámci ťaženia za väčšiu transparentnosť únie. S ňou sa už nenápadne začalo: od januára sú verejnosti prístupné počiatočné debaty ministrov a niektoré hlasovanie.
Rakúšania teraz chcú dianie v Bruseli ešte viac otvoriť. Navrhujú, aby ľudia mohli na internete sledovať celý legislatívny proces od začiatku až do hlasovania zhruba pri troch štvrtinách zákonov. V poslednej štvrtine, ktorá sa týka citlivých vecí ako napríklad polície alebo tajných služieb, by rokovanie ministrov stále prebiehalo za zatvorenými dverami.
Predovšetkým podľa zástupcov severských štátov ide o malú revolúciu. "Je to veľký krok smerom k posilneniu dôveryhodnosti chodu vecí v Bruseli a odstránenie nálepky tajného spolku," povedal švédsky diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Podľa iných ide o dobrý reklamný ťah, ktorý ministrom umožní exhibovať pred kamerami, a vlastné vyjednávanie o podstate zákona sa presunie na chodby mimo dosahu verejnej kontroly.
Slovenský veľvyslanec pri únii Maroš Šefčovič s týmto názorom nesúhlasí: "Dnes je nás dvadsaťpäť, za chvíľu dvadsaťsedem. Preto si myslím, že efektivita zverejňovania debát nebude ohrozená," povedal Šefčovič.
Slovensko podľa neho rakúsky nápad podporí: "Zviditeľní a zrozumiteľní úniu pre občanov a jej fungovanie neohrozí. Pokiaľ bude chcieť minister povedať niečo skutočne citlivé, bude môcť požiadať o vypnutie kamier," dodal ambasádor.
So súhlasom ešte váhajú krajiny, ako Taliansko, Španielsko a čiastočne Nemecko. Žiadny štát sa nestavia razantne proti.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ,Brusel