Štúdio Beta od televízie žiada 790,5 milióna korún, s úrokmi sa však môže suma vyšplhať až na 1,2 miliardy. Je to len o čosi menej, akú televízia ročne získa z koncesionárskych poplatkov.
Tento problém však bude podľa všetkého riešiť až nové vedenia STV, keďže Richard Rybníček v minulosti nevylúčil, že odíde skôr, ako sa mu skončí funkčné obdobie.
STV sa podľa člena jej vedenia Branislava Zahradníka ešte chystá podniknúť právne kroky, ktoré by mali odvrátiť definitívnu prehru, konkretizovať ich však nechcel. Televízia sa proti tomuto rozhodnutiu krajského súdu odvolať nemôže, bude tak môcť urobiť, až keď Okresný súd Bratislava IV. určí, koľko má štúdiu Beta naozaj zaplatiť.
Zvrátiť spor by STV mohlo len využitím mimoriadneho opravného prostriedku podaného na Najvyšší súd. Ten by potom opäť posudzoval okrem výšky pokuty aj to, či na ňu vôbec má štúdio Beta nárok.
Zahradník hovorí, že kauza je čisto záležitosťou bývalých vedení televízie. Rybníčkov predchodca Milan Materák totiž zrušil zmluvu, ktorú tesne pred svojím odchodom z funkcie podpísal Igor Kubiš. Išlo o zmluvy na ranné a poobedňajšie vysielanie, druhá sa ani nezačala realizovať.
Materák, ktorý zmluvy považoval za nevýhodné, sa rozhodoval na základe právneho posudku advokáta Ernesta Valka. Ten sa vzápätí stal členom licenčnej rady a STV už v spore nezastupoval. "Svoje právne stanovisko som vypracoval na základe podkladov, ktoré mi STV dala," povedal včera Valko. Dodal, že sám viedol veľa iných sporov, ktoré definitívne rozhodol až Najvyšší či Ústavný súd. "Je na televízii, či využije opravné prostriedky."
Rybníček sa po nástupe do funkcie sporu nevenoval a nepokúšal sa ani o mimosúdne vyrovnanie.
Bývalý spolumajiteľ štúdia Beta, ktoré sa s televíziou súdi, odmieta tvrdenia, že naplnenie sporných zmlúv by znamenalo úplnú komercionalizáciu druhého program STV, ako to vidí Materák. "Garantujem vám, že televízia by nebola táka bulvárna, ako je teraz." Podľa neho by sa za 4 roky jej plánovanej platnosti mohla STV finančne skonsolidovať.
(hr, zu, rp, tasr)