Brusel 19.marca (TASR) - Európsky komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler sa dnes v Bruseli pokúsil presvedčiť rezortných ministrov z kandidátskych krajín, že návrh Európskej komisie (EK) na financovanie rozšírenia v oblasti poľnohospodárstva je pre nich dobrým riešením a povedie k zlepšeniu situácie ich roľníkov po vstupe do únie.
Vyzval ich zároveň na realistický prístup k rokovaniam o tejto citlivej kapitole a varoval, aby požiadavkami na plnú výšku priamych platieb nevyvolávali falošné očakávania.
F. Fischler predstavil ministrom, vrátane slovenského ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša, "desať dobrých dôvodov", prečo je stratégia EK pre farmárov kandidátskych krajín dobrá. "Situácia v oblasti príjmov farmárov v nových členských krajín sa výrazne zlepší," zhrnul komisár závery štúdie, ktorú komisia predložila ministrom.
Pre Slovensko EK vypočítala, že príjmy roľníkov sa po vstupe do EÚ zvýšia o 45 %, aj keby neboli poskytnuté žiadne priame platby. Minister P. Koncoš sa k tomuto výpočtu zatiaľ nechcel vyjadriť. "Nemôžem s tým ani súhlasiť, ani nesúhlasiť, dostali sme tento prepočet len v pondelok, ale metodiku nepoznáme," povedal. Slovenskí experti pripravujú podľa neho vlastný prepočet podľa metodiky EÚ, kde si overia údaje komisie.
P. Koncoš nesúhlasil s tvrdeniami F. Fischlera, že situácia roľníkov v kandidátskych krajinách sa po vstupe do únie v každom prípade zlepší. "To nemožno povedať samozrejme, 25 % priamych platieb (navrhovaných komisiou) urobí jednoznačne našich poľnohospodárov nekonkurencieschopnými," vyhlásil minister.
Ako krajnú možnosť pripustil, že priame platby sa budú kombinovať s prostriedkami z národného rozpočtu. Komisia s takýmto dopĺňaním priamych platieb z "národnej obálky" v návrhu súhlasí. Podľa P. Koncoša musí takáto politika viesť k rovnakej úrovni pre slovenských farmárov, ako by mali v prípade plnej výšky priamych platieb.
Dnešné spoločné stretnutie ministrov poľnohospodárstva členských a kandidátskych krajín a EK bolo prvou príležitosťou vymeniť si názory na začlenenie kandidátskych krajín do spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.
Španielske predsedníctvo i EK zdôraznili, že dnes nešlo na rokovaniach o to, koľko ktorá krajina po vstupe dostane, ale o výmenu názorov na túto citlivú otázku. EÚ dnes potešilo, že postoje členských a kandidátskych krajín sa začínajú postupne zbližovať, hoci z názorov ministrov zo strednej a východnej Európy to dnes príliš zrejmé nebolo.
* (spravodajca TASR Robert Sermek) gl