Dnes obe strany podpíšu koaličnú dohodu, v piatok predstavia novú vládu, ktorá 9. júna zloží sľub, povedal v sobotu staronový premiér Ferenc Gyurcsány.
Druhá Gyurcsányova vláda bude mať namiesto doterajších 14 iba jedenásť ministerstiev. Súčasných 17 ministrov vrátane troch ministrov bez kresla nahradia dvanásti vrátane jedného ministra bez kresla, vedúceho úradu vlády.
Zaniknú dva posty ministrov bez kresla aj niektoré ministerstvá. Zrušia samostatné ministerstvo informatiky, ktorého agendu predisponujú na ministerstvo hospodárstva. Zlúčia tiež doteraz samostatné ministerstvá školstva a kultúry a ministerstvá práce a sociálnych vecí.
Menšia vládna strana, liberáli, ktorí majú asi desatinu koaličných poslancov, získajú tri ministerstvá: hospodárstva, životného prostredia a zdravotníctva. Prvé dve mali aj doteraz a na ich čele zostanú rovnakí ľudia. Mená socialistických ministrov ešte nie sú známe.
Zaujímavé je, že liberáli získali ministerstvo zdravotníctva. Práve to a pripravovaná reforma zdravotníctva pritom boli najvýznamnejším kameňom úrazu pri koaličných rokovaniach. Liberáli presadzujú zvýšenie spoluúčasti pacientov na financovaní zdravotníctva a systém viacerých vzájomne súperiacich súkromných zdravotných poisťovní. Socialisti chceli iba jednu poisťovňu.
Zdá sa, že obe strany dospeli ku kompromisu, dlhodobo by sa však mala presadiť predstava liberálov. Na budúci rok majú byť pripravené podmienky na to, aby sa mohlo vážne uvažovať o prechode na systém viacerých poisťovní.
Veľmi pravdepodobné je aj zavedenie priamych platieb, napríklad pri návšteve lekára. "Experti o tom rokujú, politické rozhodnutie ešte nepadlo," vyhlásil budúci minister zdravotníctva, dnes riaditeľ nemocnice Lajos Molnár. Cieľom platieb je priznane znížiť počet zbytočných návštev u lekárov. Platby existujú z tohto dôvodu vo väčšine krajín Európskej únie.
Aj na základe skúsenosti zo Slovenska ekonómovia predpokladajú, že by mohlo ísť o sumu vo výške okolo 30 slovenských korún. Podľa odborníkov by priame platby tiež financie v zdravotníctve sprehľadnili. "Pri záchrankách podobné platby už existujú, pri ich zavádzaní proti nim protestovali najviac práve záchranári. Platilo sa totiž aj pred tým, peniaze však skončili bez účteniek nezdanené v ich vrecku. ... Nie je to samozrejme dobré pre lekárov, ktorí dostávajú úplatky. Pre pacientov by to naopak bolo dobré," povedal v maďarskej televízii Péter Mihályi, ekonóm zaoberajúci sa zdravotníctvom.