
Pred Úradom vlády sa včera na pravé poludnie zišli hneď dve protestné zhromaždenia naraz. Na mieste, kde stávala socha Klementa Gottwalda, burácali nahnevaní železničiari a o kúsok ďalej podstatne menšia skupinka spracovateľov kože. Piskot sa niesol celým Námestím slobody.
Okrem transparentov mával Peter a jeho priatelia z Rimavskej Soboty portrétom bývalého prezidenta Antonína Zápotockého. „Tento chcel po vojne zrušiť železnice ako predseda vlády a ten dnešný to chce tiež. Myslím, že pochopí, prečo sme to sem priniesli,“ smiali sa. V slnečnom počasí z mnohých účastníkov viala vôňa liehovaru a fľašky putovali z ruky do ruky.
Železničiari boli veľmi bojovne naladení, ale ako prví začali skandovať „Dzurinda je cigáň“ odborári zo zväzu Textil Odev Koža. Väčšia skupina v nadávaní nezaostávala, občas museli odboroví predáci svoje ovečky krotiť. Obávali sa, že novinári skreslia priebeh akcie, ak na nich niektorí účastníci neprestanú testovať zábavnú pyrotechniku.
Okrem vlády a novinárov pískali aj na predsedu KOZ Ivana Saktora, a keď po hodine oba mítingy splynuli do jedného a vydali sa pred parlament, tak na každého, kto sa im dostal do cesty. O ministrovi dopravy Macejkovi s pohŕdaním hovorili ako o „cestárovi“. „Ludia nemajú čo jest, a on si dá ze zláta ozdóby,“ okomentoval niekto plot Prezidentského paláca.
„Dajte mu fúkať, páni policajti, on v živote triezvy nešoféroval, Maďar,“ radili, keď zastavili Seat s podpredsedom SMK Lászlóm Nagyom za volantom. Niektorých chytala nefalšovaná zúrivosť. Cestou k Hradu, samozrejme, blokovali dopravu.
Pred parlamentom sa svojím tichým prejavom davu nezavďačil ani bývalý minister dopravy a poslanec HZDS Ján Jasovský. Pískalo sa aj vtedy, keď sa objavili podpredseda parlamentu Marián Andel a poslanec SOP Marián Mesiarik. Ich platy sa zdali železničiarom privysoké, a tak neverili, že by sa poslanci mohli vcítiť do ich situácie. „Hajzli sú to. Dobre, že prišli, povedal som im svoje,“ povedal expodpredseda parlamentu Ján Ľupták, ktorý opäť bojoval v dave za záujmy chudobných. Podpísal aj petíciu proti vzniku komárňanskej župy.
„Čo sme dosiahli?“ pýtal sa sám seba jeden z ukričanejších účastníkov, keď ostatní začali húfne odchádzať. Akcia trvala dve a pol hodiny. Agentúry odhadli, že protestovať proti plánovanému rozdeleniu železníc na dve firmy prišlo asi päťtisíc ľudí. Triezvejšie odhady hovoria o dvojtisícovej účasti. (fw)