Záhrada je miestom, kde sa chceme odpútať od každodennej všednosti, hľadáme v nej uvoľnenie a zotavenie. Práca v záhrade pri rodinnom dome, chate či chalupe je často využívaným relaxom a pochopiteľnou reakciou na civilizačnú záťaž. Pre záhradkárov je signálom na štart rozmrznutá a obschnutá pôda.
Hoci sa pravdepodobne nezhodnú na tom, aká pestovateľ-ská metóda je tá naj, nepochybne sa zhodnú na tom, že fyzicky náročné práce, ktoré so sebou prináša jar, nemusia byť nepríjemnou drinou. Na to však nestačia iba klasickí pomocníci - rýľ, motyka či kosa. Výkonné malé stroje na elektrický alebo benzínový pohon sú veľkou pomocou a záhradkárovi ušetria mnoho jednotvárnej a namáhavej práce. Špecializované predajne ponúkajú široký sortiment rozmanitých pomocníkov. Nie sú to len kosačky, ale aj elektrické motyčky, vyžínače, krovinorezy, drviče záhradného odpadu či záhradné vysávače.
Nie je žiadnym tajomstvom, že ak sa chceme dočkať dobrej úrody, musíme sa o pôdu dobre postarať. Jej prekopanie a pohnojenie sa malo urobiť už na jeseň, ale ani na jar nie je všetko stratené. Väčšie plochy dokáže dobre obhospodáriť malotraktor s rotavátorovým adaptérom alebo špeciálny rotavátor. Tieto stroje si poradia s kyprením a odstraňovaním buriny aj na stredne ťažkých pôdach. K rotavátoru je možné pripojiť kolesá a adaptér napr. na radlicu alebo rotačnú plečku na prekyprenie záhonov.
Iba pred niekoľkými sezónami sa na trh dostali elektrické motyčky určené napríklad na kyprenie pôdy na kvetinových záhonoch alebo tyčové kypriče pôdy na prekopávanie, prevzdušňovanie a uhrabávanie záhonov.
Súčasná ponuka záhradných kosačiek je taká veľká, že záujemca môže byť v rozpakoch, čo si má kúpiť. Odpoveď im dá ich vlastná záhrada - jej veľkosť, typ porastu i sklon terénu.
Pre majiteľov okrasných trávnikov je vhodná rotačná kosačka poháňaná elektromotorom alebo benzínovým spaľovacím motorom. Dá sa k ním pripojiť aj zberný kôš na pokosenú trávu, takže tá sa potom jednoducho vysype do kompostu alebo kontajneru. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj kosačky s tzv. recyklovacím systémom. Pri ňom sa netreba o pokosenú trávu vôbec starať - špeciálny nôž ju totiž poseká na celkom malé časti a zostáva v trávniku ako hnojivo. Sekačky s elektromotorom sú vhodné do záhrad, ktoré nemajú viac ako 8 árov, pretože ich stroj závisí od prívodného kábla. Sú však tiché, ľahko sa ovládajú, nie sú veľmi náročné na údržbu a dobre sa nimi ošetrujú aj svahovité terény.
Motorové kosačky majú vyšší výkon, poradia si s hustou či prerastenou trávou a hodia sa na väčšie pozemky, napríklad pri rekreačných chatách.
Príliš členitú záhradu alebo tam, kde je veľa okrasných zákutí si najlepšie poradí strunová kosačka - môže byť na elektrický alebo ľahký spaľovací motor prípadne akumulátor a na jedno nabitie sa s ňou dá pracovať asi pol hodinu.
Kam sa nedostane kosačka, tam si s vysokou trávou a dokonca i s krovím poradí motorová kosa alebo krovinorez. Jeho výhodou je aj to, že sa na ňom dá vymieňať príslušenstvo, a potom slúži nielen na kosenie, ale aj na kyprenie alebo ako plotostrihač.
Pri odstraňovaní hrubých konárov, vypiľovaní stromov a rozrezávaní kmeňov nájdu uplatnenie motorové či elektrické píly, ale i odvetvovacie píly.
Hoci by sa zdalo, že s rachotiacou pílou môžu pracovať iba profesionáli, nie je to tak. Renomovaní výrobcovia vybavili elektrické i výkonnejšie a na kábli nezávislé motorové píly viacerými bezpečnostnými prvkami. Dôležité je aj to, že píly sú dobre vyvážené, aby príliš nenamáhali ruky. Záhradný odpad, dokonca konáre hrubé až štyri centimetre, spracujú na kompost záhradné drviče. Kompostéry si možno vyrobiť aj svojpomocne, ale finančne nie veľmi náročný je kompostér z recyklovateľného plastu.
Zabudnúť môžete aj na úmorné pobiehanie s ťažkou krhlou od studne k záhonom. Zavlažovacie systémy môžu mať rôznu podobu od najjednoduchšieho variantu, keď majiteľ záhradu zavlažuje ručne hadicou cez záhradné rozvody vedené pod zemou s prípojkami pre hadicu, až po plne automatické zavlažovacie systémy reagujúce na zmeny počasia. Správne navrhnutým a nainštalovaným automatickým systémom sa dajú dosiahnuť značné úspory vody i času. V porovnaní s ručným polievaním je to vo vegetačnom období úspora až niekoľko sto hodín. Zavlažovaním v ranných a nočných hodinách sa zasa šetrí voda, pretože odparovanie je menšie a rastliny lepšie prijímajú vlahu.
Úvahy, akých pomocníkov si obstaráte, by sa mali riadiť hlavne tým, akú veľkú záhradu potrebujete obrábať.
Výrobcovia myslia na rôznych hospodárov a záhradnú techniku ponúkajú v troch cenových kategóriách - hobby, farmárskej a profesionálnej. Na vzhľad sú stroje veľmi podobné, rozdiel je však v životnosti a odolnosti. Inú záťaž musí zniesť napríklad kosačka, s ktorou sa pracuje denne osem hodín a iné požiadavky zasa taká, s ktorou raz za čas obehnete trávnik pri rodinnom dome.
Ak teda nie ste pestovateľom, zeleninárom či majiteľom veľkého pozemku, mali by ste si obstarať mechanizáciu z kategórie hobby, ale od renomovaných výrobcov. Kúpa lacnejšieho stroja môže byť na začiatku lákavá, ale svoje šetrenie môžete rovnako rýchlo oľutovať, keď sa v garáži či sklade budete potkýnať o nefunkčný alebo aj nepotrebný stroj. Ak si nie ste istí aký prístroj potrebujete, požičajte si ho v požičovni záhradnej techniky. Okrem toho, že zistíte, ako sa s ním zachádza, presvedčíte sa, či ho aj skutočne využijete. *